Girme Barajında sona gelindi

Yatağan ilçesine yapımı süren Girme Barajı’nın tamamlanmasıyla, 21 bin 510 hektar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacak.

Girme Barajında sona gelindi

İlçeye bağlı Bağyaka Mahallesi’nde yapımı süren ve Yatağan’a yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Girme Barajı’nın çalışmalarında sona gelindi.

Temelden yüksekliğin 71,5 metre, 12,75 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip barajın, yaklaşık 40 milyon liraya mal olması planlanıyor.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, barajın tamamlanmasıyla milli ekonomiye yıllık 32 milyon lira katkı sağlanacağını söyledi.

Girme Barajının tamamlanmasıyla 21 bin 510 hektar tarım arazisinin modern borulu şebeke ile sulanacağını kaydeden Toksöz, “Baraj gövdesi ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu şeklinde inşa edilmektedir. Barajın inşaat çalışmalarına bayram günü ve salgın döneminde de aralıksız devam edilmektedir. Bugüne kadar her alanda olduğu gibi, Muğlamızın içme suyu,  baraj, sulama ve taşkın koruma tesisleri yapımı konusunda önemli işlere imza attık ve atmaya devam ediyoruz. 2002 yılından itibaren 6 baraj ve 2 gölet inşa ettik, 6 baraj ve 8 gölet, 11 sulama tesisi ve 18 taşkın koruma tesisimizin inşası devam ediyor. Sulama projeleriyle 86 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

Yapımı devam eden 11 sulama tesisi tamamlandığında 139 bin dekar mümbit araziyi daha suyla buluşturacağız. Girme Barajımız da sevgili hemşerilerimize ve bölgemize şimdiden hayırlı olsun. Bu süreçte Muğla’mıza verdikleri destek ve yatırımlar için başta Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye ve DSİ yöneticilerine sevgili hemşerilerim adıma en kalbi teşekkür ve şükranlarımızı sunuyorum.

Muğla’mız ve hemşerilerimiz için çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68