“Gladyatörler Şehri” yabancı akademisyenleri ağırlayacak

Pamukkale Üniversitesi 6. Uluslararası Hafta etkinliklerine katılacak olan yabancı akademisyenlerin Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdirilmesi amacıyla Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü üyeleri tarafından ön inceleme gerçekleştirildi.

“Gladyatörler Şehri” yabancı akademisyenleri ağırlayacak
 Pamukkale Üniversitesi tarafından9-13 Mayıs 2016 tarihlerinde bu yıl altıncısı yapılacak olan “Uluslararası Hafta” etkinlikleri çerçevesinde, etkinliklere katılacak olan yaklaşık 100 yabancı akademisyenin Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdirilmesi planlanıyor.

Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Toprak ve beraberinde antik kente gelen koordinatörlük üyeleri, Stratonikeia Antik Kenti’nde yaptıkları ön incelemenin ardından, dünyanın en büyük mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia’ya hayran kaldıklarını belirttiler.

Uluslararası Hafta’ya katılan yabancı akademisyenleri çevrelerindeki güzel yerlere götürdüklerini anlatan Toprak, muhabirimize yaptığı açıklamada, etkinliklere başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenlerin katıldığını söyledi.

Toprak, yabancı akademisyenlerin memleketlerine döndükten sonra burada gördüklerini anlattığını ve bu nedenle bu tür aktivitelere çok önem verdiklerini belirterek, “Bu seneki faaliyetimiz kapsamında da misafirlerimizi Stratonikeia’ya getirmek istiyoruz. Onun için de bugün ön incelemeye geldik. Gerçekten ne kadar müthiş bir yer olduğunu gördük. Daha önceden izlenimlerim olmuştu fakat bu kadar detaylı gezme imkanım olmamıştı. Görüyorum ki bütün komisyon üyeleri de aynen etkilenmiş durumda. Uluslararası haftaya gelecek misafirlerimizin de en az bizler kadar etkileneceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

- Türkiye’nin tanıtılması için son derece önemli

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ndeki fakülte dekanları ve öğretim görevlilerini Stratonikeia’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Pamukkale Üniversitesi’nin Stratonikeia’nın uluslararası platformda tanıtılması için mayıs önemli bir çalışmaya imza atacağına vurgu yapan Söğüt, “Özellikle Stratonikeia’ya gelerek yerinde görmek ve bundan sonraki uluslararası haftalara dahil olmak kaydıyla, yabancı misafirlerimizi burada gezdirmeyi düşünüyoruz. Bunun, üniversitemizin ve ülkemizin tanıtımı için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu toplantıya katılanların sayısı oldukça fazla.  Üniversitemizin yapmış olduğu bu güzel çalışmaları birebir paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

-  Antik kentin ziyaretçi sayısı artacak

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki 2016 yılı çalışmalarının yakında başlayacağını kaydeden Söğüt, bu seneki çalışmaların 10 aya kadar çıkabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ziyaretçiler açısından ciddi bir artış var. Karşılama merkezimiz tamamlanmak üzere, yeni açılan yol bana göre Stratonikeia için bir milattır. Çünkü yeni yolda insanlar kenti görerek ve rahat bir şekilde kente girip çıkarak burayı dolaşabiliyor olacaklar. Karşılama merkezi, karayolları ve kent içerisindeki düzenlemelerin hepsi birlikte değerlendirildiğinde çok önemli bir tanıtım alanı oluşturulmuş durumda. Yapılan şeylerin hepsi hakikaten çok güzel. Bunların hepsini de bütüncül anlamda, Stratonikeia’ya olan ziyaretçi sayısını artıracağına kesinlikle inanıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68