‘Gladyatörler Şehri’nde 58 yıl sonra ilk nikah

- Yatağan’da düğün hazırlığı yapan çift, nikah törenlerini, Muğla’nın Yatağan ilçesindeki 2 bin 500 yılık Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenledi.

‘Gladyatörler Şehri’nde 58 yıl sonra ilk nikah
 - 1957 yılında yaşanan deprem felaketinin ardından vatandaşların yeni yerleşim yerine taşınmasıyla boşalan Stratonikeia Antik Kenti’nde, 58 yıl sonra ilk kez nikah töreni düzenlendi.

Yatağan ilçesinde, nisan ayında gerçekleştirecekleri düğün öncesinde nikah töreni düzenleyen çift, tören yeri tercihini, Yatağan ilçesindeki ‘Gladyatörler Şehri’ olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nden yana kullandı.

Nisan ayında düğün yapma kararı alan Yatağan’da yaşayan maden işçisi Hüseyin Uysal ve aslen Denizlili olup Edirne’de hemşire olarak görev yapan Gülay Malgil, düğünleri öncesinde, Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki 2 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’nde, nikah töreni düzenledi.

Genç çift, 1957 yılında yaşanan deprem felaketinin ardından, antik kentte yaşayan vatandaşların, yeni yerleşim yerine taşınmasıyla boşalan Stratonikeia’da kıyılan ilk nikahın, kendilerinin olması için bu kararı aldıklarını dile getirdi.

Nikah töreninin ardından açıklamalarda bulunan Hüseyin Uysal, ailesinin 1957 depremine kadar Stratonikeia Antik Kenti’ndeki evlerinde yaşadığını, daha sonra ise yeni yerleşim yerine taşındıklarını söyledi.

Nikah töreni için en uygun ve anlamlı yerin Stratonikeia Antik Kenti olacağını Gülay Malgil’e söylemesi üzerine kendisinin de teklifi kabul ettiğini ifade eden Uysal, “Depremden sonra ilk nikah kıyan kişiler olma özelliğini taşımak istedik. Sağ olsunlar, sevenlerimiz nikahımıza geldiler, bizi yalnız bırakmadılar. Kendim de zaten buralıyım. Burası bizim topraklarımız. Köyümüz de tarihi dokusu ve havasıyla otantik bir yer. Burayı seviyoruz ve burada mutluyuz. İnşallah bizden sonraki genç arkadaşlara da vesile olur” şeklinde konuştu.

Antik kentin girişindeki yaklaşık 250 yıllık çınar ağaçlarının altında kıyılan nikaha, damat ve gelinin akraba ve yakınlarının yanı sıra Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ile Eskihisar Mahalle Muhtarı Cafer Ateş de katıldı.

Söğüt ve Ateş, Eskihisar’ın eski yerleşim yeri olan Stratonikeia’da 58 yılının ardından ilk kez nikah kıyılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, genç çifti kutladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68