Gladyatörler Şehri’ne yılın 365 günü pazar kurulacak

Muğla Valisi Esengül Civelek, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ne gerçekleştirdiği ziyarette yılın 365 günü pazar kurulması için talimat verdi.

Gladyatörler Şehri’ne yılın 365 günü pazar kurulacak

Muğla Valisi Esengül Civelek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yatağan ilçesindeki 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ni ziyaret etti. Bölgenin en büyük gymnasium’unu barındırması nedeniyle “Gladyatörler Şehri” olarak anılan Stratonikeia’da incelemelerde bulunan Civelek’e, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl eşlik etti.

Civelek ve beraberindekileri, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkan Vekili Gizem Duru Güler, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Yavuz Selim İnan, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Eskihisar Mahallesi Muhtar Cafer Ateş karşıladı.

Heyet, Stratonikeia’daki incelemelerin ardından antik kentin girişinde bulunan alanda tezgah açan esnaflarla bir araya geldi. Yöresel ürün satışı yapan esnaflarla toplantı gerçekleştiren Civelek, buradaki esnafların daha sağlıklı bir ortamda çalışabilmeleri için çalışma yapacaklarını söyledi.

Civelek, Stratonikeia’nın tanıtımı ve kenti gezmek için gelenlerin daha iyi ağırlanabilmeleri için kentin girişine Pazar kurulmasını ve bu pazarın yılın 365 günü de açık olması gerektiğini, pazarın kurulması için çalışmalar yapılması için ilgili kurumlara talimat verdiğini açıkladı.

Çalışmaların bir an önce başlaması talimatını veren Civelek, Muğla Valiliği’nin Stratonikeia’daki çalışmalara destek olmaya devam edeceğini belirtti.

Civelek, cumhuriyetin kuruluşunun 10’uncu yıl dönümünde Stratonikeia’ya dikilen sütunu inceledikten sonra kentten ayrıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER