Gökyüzünü saran gri duman, vatandaşları endişelendirdi

Yatağan ilçesinde gökyüzünün gri dumanla kaplı olduğunu gören vatandaşlar, kaymakamlığa başvurdu. Gri dumanın, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. termik santralinin birinci filtresinde yapılan tamir çalışmasının ardından ünitenin yeniden devreye girmesinden kaynaklandığı bildirildi.

Gökyüzünü saran gri duman, vatandaşları endişelendirdi
 Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’ya bağlı termik santralin birinci ünitesinden, sabah saatlerinden beri çıkan gri duman, gökyüzünü kapladı. Gökyüzünün griye büründüğünü gören vatandaşlar, paniğe kapılarak kaymakamlığa başvurdu.

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdür Nuri Şerifoğlu, muhabirimize yaptığı açıklamada, yapılan işlemin çevre yönetmeliğine uygun olduğunu söyledi.

Santralin birinci ünitesinde meydana gelen arızanın ardından ünitenin devreden çıkarıldığını kaydeden Şerifoğlu, “Bakımın ardından ünite tekrar devreye girdi. Fakat tekrar yaşanan bir arıza yaşandı. Bu arızanın da giderilmesi üzerine ünite, tekrar devreye girdi. Üniteler devreye girerken, ünitenin belirli bir ısıya ulaşması için fuel oil yakılıyor ve istenilen ısıya ulaşıldığında kömür devreye giriyor. Bu işlem nedeniyle santralin bacasından gri duman çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Kömürün devreye girmesiyle birlikte filtre ve bacagazı arıtma sisteminin de devreye gireceğini belirten Şerifoğlu, şöyle konuştu:

“Burada yapılan işlem tamamıyla çevre yönetmeliklerine uygundur. Santralin tekrardan faal hale gelebilmesi için bu yöntemi kullanmak zorundayız. Fakat alternatif projelerle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Ünitelerin devreye girdiği zaman yaktığımız fuel oil’in yerine, doğalgaz yakmayı düşünüyoruz ve bununla ilgili projeler yürütüyoruz. Sanırım 1 veya 2 yıl içerisinde bununla ilgili somut bir atacağız.”

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
korkusuz
korkusuz - 7 yıl Önce

Eylemlerde ozellessin umrumuzda degil diyerek destek vermeyen yataganlilara diyorum ki bunlar daha iyi günleriniz.

SIRADAKİ HABER

banner68