“Görmeye, bakmaya, satmaya gelemeyecekler”

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından alınan satış kararının dün resmi gazetede yayımlanarak yürülüğe girmesinin ardından bir açıklama yapan Tes-iş ve Maden-iş Sendikaları, 2000’li yıllarda yaşanan özelleştirme sürecinin yeniden tekrar edildiğini belirterek karşı duruşlarını sonuna kadar sürdüreceklerine vurgu yaparak, “Yatağan’a ve Milas’a özelleştirme amacıyla işyerlerimizi görmeye, bakmaya, satmaya gelenlere geçit vermeyeceğiz” dediler.

“Görmeye, bakmaya, satmaya gelemeyecekler”
 Maden-iş ve Tes-iş Sendikalarından ortaklaşa yapılan basın açıklamasında, “27 Ağustos 2013 Salı günü Resmi Gazete’de Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı yayınlanmıştır. Bu karara göre, Kemerköy – Yeniköy – Yatağan Termik Santralleri ve TKİ’ye ait GELİ ve YLİ işletmelerini özelleştirme işlemlerinin 31.12.2016 tarihine kadar tamamlanması hesaplanmaktadır. Maden ve Enerji işçileri olarak bunlara hazırlıklıyız. Bu anlamda beklenen bir süreçten geçiyoruz. 2000’li yıllarda da benzer kararlar alınmış, alıcı firmalar netleşmiş ve devir işlemleri bitmişti. Ancak, işçinin kararlı mücadelesi ve halkımızın desteği ile özelleştirme saldırısını o zamanlarda geri püskürtmüştük.

Tarih yine tekerrür edecek ve yine bu özelleştirme sürecini durduracağız. 2000’li yıllarda fiili mücadelenin yanı sıra hukuksal mücadelede yürütüyorduk. Kamu yararı olmadığı gerekçesiyle mahkemeler lehimize kararlar veriyorlardı. Cumhurbaşkanlığına bağlı devlet denetleme kurulları da harekete geçerek devir sözleşmelerinde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle işlemleri durdurarak Hazine devri veto etmişti. Bugün itibariyle o dönemlerdeki hukuksal yapı referandumla ortadan kalktı. Dolayısıyla tek gücümüz birliğimiz, haklılığımız ve mücadele kararlılığımızdır.

Yatağan’a ve Milas’a özelleştirme amacıyla işyerlerimizi görmeye, bakmaya, satmaya gelenlere geçit vermeyeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER