Guinness rekoruna Yatağan’da 16 bin fidanlık katkı!

“11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes” programı kapsamında Yatağan’da 20 farklı türde 31 noktada 16 bin fidan toprakla buluştu.

Guinness rekoruna Yatağan’da 16 bin fidanlık katkı!

Yüzde 68’i ormanlarla kaplı Muğla’da bu yıl ve geçen yıllarda yanan sahalara 200 bin fidan dikimi yapıldı. Guinness rekorunun kırılması planlanan '11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes' programı kapsamında 81 ilde eş zamanlı saat 11.11’de başlayan fidan dikim etkinliğine fidan sahiplenen kurum, oda, dernek, okul ve vatandaşlar katıldı.

Yatağan’da fidan dikim etkinliği Doğanköy Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yatağan Orman İşletme Müdürü Mustafa Oral, “Bugün ülke genelinde 81 ilimizde 2023 noktada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın koordinasyonunda yürütülen ve ’11 milyon ağaç bugün fidan, yarın nefes’ kampanyası kapsamında orman teşkilatı ailesi olarak cennet ülkemize, gençlerimize ve geleceğimize daha yaşanabilir yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir yeşil bir Yatağan idealimize daha da güçlü yürümek üzere sizin ellerinizle toprağımıza can, geleceğimize nefes olmak için ağaçlandırma seferberliği adına toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Oral, bugün tarihi bir ana şahitlik yaptıklarının altını çizerek, “Bizler, fidanları bir an önce toprakla buluşturmak için her birinizin çok heyecanlı olduğunu görüyoruz. Bugün burada ‘Geleceğe nefes’ seferberliğinde ‘Ben de varım’ diyerek bizleri mutlu ettiniz. Sizlerin de desteğiyle dikeceğimiz her bir fidanı, daha yeşil bir Yatağan’ın inşası ve sağlıklı nesillerin yetişmesi adına çok değerli bulduğumuzu ifade etmeliyim. Bizlerin ortak gayesi, hedefi her zaman olduğu gibi bugün de burada şüphesiz ki güzel ülkemizin yarınlarına nefes almak, gelecek nesillere sağlıklı ve büyük bir miras bırakmaktır. Unutmamamız gereken acı bir gerçek de vardır ki o da kentleşme ve sanayileşme ile doğayı ve doğallığı terk eden toplumlarda insanların bedensel ve ruhsal olarak bir çöküş yaşaması kaçınılmazdır. Tam da bu noktada bugün bu acı gerçeğin önüne geçmek için doğaya, ormanlara önem kazandırmak için, ülke genelinde olduğu gibi Yatağanımızda da ana dikim alanımız şuan bulunduğumuz Doğanköy Mahallesi olmak üzere 32 farklı noktamızda eş zamanlı olarak saat 11.11’de başlatacağımız ve farklı türlerde dikeceğimiz 16 bin fidanla Yatağan olarak geleceğe nefes olarak tarihin en güçlü desteğini vererek, yeşille beraber yaşamanın, doğaya faydalı olmanın tadına bir kez daha kavuşmuş olacağız” diye konuştu.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ise, “Üzerinde yaşadığımız kara parçası, tabiatı, ormanı ve deniziyle geleceğe bırakacağımız miras olarak ifade edilir. Aslında bunun daha güzel bir anlatımı vardır, gelecek nesillerin bize emaneti. Dolayısıyla gelecek nesillerin emanetine iyi bakmamız gerekiyor. Bu kapsamda çevremiz çok önemlidir. Bunun en önemli parçası da ormanlarımızdır. Bugün sadece 16 bin fidan dikmeyeceğiz. Genç kardeşlerimize doğa, orman ve ağaç sevgisini aşılamak daha önemlidir. Bu etkinliğimize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından dikimin nasıl yapılacağı anlatılarak fidan dikimine geçildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68