banner80

Güllük’te Halk Pahalı Suyu Protesto Etti

Milas’a bağlı Güllük Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, Güllük’te su tarifesinin pahalı olduğunu belirterek bir basın açıklaması yaptı. Açıklama da, “İçemediğimiz, yemek yaparken kullanamadığımız suyun tonuna (şimdilik) 10.75TL ödemek, ödediğimiz paranın karşılığını alamamak ve bu konuyla ilgili karşımızda muhatap bulamamak isyanımızı çoğaltmaktadır” denildi.

Güllük’te Halk Pahalı Suyu Protesto Etti

Muğla’nın Milas İlçesi Güllük Mahallesi’nde vatandaşlar dün belediye binası önünde toplanarak, Muğla’da en pahalı su tarifesinin Güllük’te uygulandığını gerekçesiyle duruma tepki gösterdi. Vatandaşlar ellerinde “Su ticarileştirilemez”, “Soygun var” yazılı dövizler ile slogan atarak pahalı suyu protesto ettiler.

“SUYUN TONUNA 10,75 TL ÖDÜYORUZ”

Güllük Körfezi Koruma Platformu adına Muğla Çevre Platformu Milas Temsilcisi Neşe Tuncer konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“2005 yılında Güllük Belediyesi bir imtiyaz sözleşmesiyle beldede su ve kanalizasyon hizmetini özelleştirmiş, ülkemizde başka bir örneği olmayan bu uygulamayla su ve kanalizasyon hizmetleri 35 yıllığına özel bir şirkete devredilmiştir. Geçen 15 yıllık sürede ne yeni bir kanalizasyon yatırımı yapılmış, ne de musluktan akan su içilebilir hale gelmiştir. Tüketici olarak hizmet sağlayıcımızı seçim hakkımızın olmadığı bir yerde ancak en temel insan haklarından olan “içilebilir, ulaşılabilir, ucuz (ve hatta bedava) su hakkı” ile “etkin ve sıhhi bir arıtma ile sağlıklı bir ortamda yaşama hakkımız” ihlal edilmektedir! Soygun var! İçemediğimiz, yemek yaparken kullanamadığımız suyun tonuna (şimdilik) 10.75TL ödemek, ödediğimiz paranın karşılığını alamamak ve bu konuyla ilgili karşımızda muhatap bulamamak isyanımızı çoğaltmaktadır! Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için, fazladan bedel ödeyip şişelenmiş su alıyoruz veya pahalı filtrasyon sistemleri kullanıyoruz.

“SÖZLEŞME DEVREDİLMİŞ FAKAT KİMSE BİR ŞEY YAPMAMIŞTIR”

Güllük Körfezi, Kentsel Atık su Yönetmeliğine göre Hassas Alan olarak belirlenmiş ve buraya deşarj edilen suyun Ek IV Tablo 2’deki kriterlere göre arıtılması gerekmektedir. Denize deşarj edilen atık suyun ve musluktan akan suyun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel olarak denetimleri yapılmakta mıdır? Muhatabımız kimdir? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu denetimi yapmakta mıdır? Milas Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? MUSKİ/Muğla Büyükşehir Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? Şirket güvence bedellerini güncelleme adı altında kendine yeni bir finans kaynağı yaratmıştır. Gelen tepkiler sonucunda, şimdilik bundan vazgeçmiş gibi görünse de gelecekte yine bu ve bunun gibi hukuksuz işlemleri devam edeceğine unutmamak gerekiyor. İmtiyaz sözleşmesini alan şirket, kamu hizmeti vermeye talip bir şirketten çok para toplamaya çalışan bir yapı görünümü vermektedir. İmtiyaz sözleşmesinin devredilemeyeceğine dair hüküm olmasına rağmen, sözleşme devredilmiş ancak kimse bu konuda gereğini yapmamıştır.

“TÜM KURUMLARI VATANDAŞIN YANINDA OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Biz artık bakanlıklar ve belediyeler arasında kimin sorumlu olduğuna dair suçlamaları dinlemek istemiyoruz! Bu sorunun hemen bugün çözülmesini istiyoruz! Vatandaşın su hakkı ve sağlıklı ortamda yaşama hakkını ihlal etmeden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Tüm kurumları, vatandaşın yani kamunun yanında olmaya, kamu yararını gözetmeye çağırıyoruz.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68