Gün Meydanlara Dökülme Günüdür!

Gün Meydanlara Dökülme Günüdür!

Gün Meydanlara Dökülme Günüdür!

26 Åžubat 1992, Türk tarihinin en kara günlerinden biri olarak, tarihin tozlu ve “yaslı” raflarında yerini almış-tır.

Yasını hala tuttuğumuz 613 Azerbaycan Türkü soydaşımız, Ermeniler tarafından, Dağlık Karabağ Bölgesi,ndeki Hocalı kasabasında soykırıma uğradı. 613 kişiyi katletmekle yetinmeyen Ermeniler, 1275 Azerbaycan Türkü,nü de esir alarak ağır işkencelerde bulundu. Ve ne yazık ki 155 kişi hala da kayıp.

Bu soykırım, İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından, işgal altındaki Azerbaycan toprakları olan Dağlık Karabağ Bölgesi,nde işgalden sonra yapılan en büyük mezalim olarak nitelendirilmiştir.

Hocalı Soykırımı ile ilgili birkaç bilgi verdikten sonra esas bahsetmek istediğim konuya geçmek istiyorum.

Yapılan bu soykırımdan sonra 1994 yılında Azerbaycan Hükümeti Hocalı Olayları,nı soykırım olarak kabul ederken, Meksika Senatosu da 2011 yılında soykırımı tanıdı. Macaristan ve Pakistan da bu yönde yapılan çalışmalara hız verdi ve her an soykırım kabul edilebilir.

Dikkat ettiyseniz Türkiye,den bahsetmedim. 1992 yılından bu yana hükümete gelenlerden hiç biri bu yönde yapıcı bir çalışma başlatarak soykırımı tanıyamadı. Bu, bizim için gerçekten utanç verici bir durum olsa gerek.

Yeni yeni Ermenilerin türediği günümüzde, Azerbaycan Türkü soydaşlarımıza hala üvey evlat muamelesi yapılmasına anlam veremiyoruz. Soy olarak bir bağlantısı olmamasına rağmen her fırsatta Ermenilerin hakkını savunan Fransa,yı gördükçe “neden Azerbaycan Türkleri,ne sahip çıkmıyoruz” diye düşünmeden kendimi alamıyoruz.

Hükümetler ve partiler sonuçta fani, asıl tepkiyi halk vermelidir. Türkiye,nin soykırımı kabul etmesi için herkes üstüne düşeni yapmalı ve 26 Åžubat 2012,de Türkiye,nin birçok yerinde ve yurt dışında düzenlenecek gösterilere katılmalıdır.

Her ortamda, “din kardeşlerimiz öldürülüyor”u dilinden düşürmeyen vatandaşlarımızı ve “aydınlarımız öldürülüyor” diye sokaklara dökülen vatandaşlarımızı bu gösterilerde görmek isteriz!!!

İlimizde düzenlenecek etkinliklerin programı ise şu şekilde: 26 Åžubat 2012 tarihinde saat:14.00,te Muğla Valilik Konağı önü ve aynı gün ve aynı saatte Bodrum İskele Meydanı.

Pazar günü soydaşlarımız için meydanlarda buluşmak dileğiyle...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96