Güneş: “Yine aynı hatayı yapmayalım diye durdurdular”

CHP Parti Meclisi Üyesi Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Muğla’nın Yatağan ilçesine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında YEAŞ-GELİ’de çalışan enerji ve maden işçileriyle bir araya geldi. Direniş çadırında konuşan Güneş; “Yatağan’da planlanan özelleştirme, tıpkı Soma’daki gibi bir özelleştirmeydi ki aman yine aynı hatayı yapmayalım diye durdurdular. Durdurmaları, hatalarının göstergesiydi. Ama iptal etmediler, durdurdular” dedi.

Güneş: “Yine aynı hatayı yapmayalım diye durdurdular”
 Bir dizi temas ve ziyaretler kapsamında Muğla’ya gelen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, ziyaretler kapsamında CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti.

İlçe Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen Güneş, AA muhabirinin kendisine yönelttiği cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soru üzerine, CHP’nin seçim gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olacak kişi için bir takım nitelikler belirlediğini açıklayan Güneş, Genel Başkan’ın bu doğrultuda çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olacak kişinin ilk başta tüm toplumu kucaklayıcı bir niteliğe sahip olması gerektiği fikri üzerinde durduğunu belirten Güneş, “Cumhurbaşkanı adayının dürüst bir insan olması gerekir. Devletin en düzeyine gelmiş birisinin, kuşkusuz ülkemizde ve dünyada dürüstlüğüyle tanınan birisi olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Güneş, ilçe başkanlığındaki toplantının ardından beraberinde CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, İlçe Başkanı Kamil Genek, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve partililerle, özelleştirilmesi gündemde olan YEAŞ(Yeniköy-Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ) – GELİ (Güney Ege Linyit İşletmeleri) bünyesinde çalışan enerji ve maden işçilerinin 249 gün önce kurduğu direniş çadırını ziyaret etti. Yatağan Termik Santrali önünde bulunan direniş çadırı önünde Güneş ve beraberindekileri, maden ve enerji işçileri karşıladı.

Soma’da meydana gelen maden kazasının ardından, CHP’nin iki bakan için, HDP’nin de Başbakan için TBMM’ye gensoru önergesi verdiğini hatırlatan Güneş, maden kazasında hem ilgili bakanların hem de Başbakan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Sadece Soma’daki kazanın meydana geldiği madenin değil, Türkiye’deki bir çok madenin riskli olduğuna vurgu yapan Güneş, Soma’daki maden kazasıyla Türkiye’deki madenlerde iş güvenliğinin olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

YEAŞ-GELİ özelleştirilme sürecinde Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının ortak bir görüşü olduğunu belirten Güneş, bu işletmenin özelleştirilmesiyle birlikte, uzun yıllar filtresiz bacalar nedeniyle zarar gören doğanın, özelleştirme ihalesini alan firma tarafından yüksek maliyetli filtrelerin tekrar çalıştırılmamasıyla tekrar katledileceğini söyledi. Güneş, diğer bir görüşün ise, tıpkı Soma’daki gibi taşeronlaşarak tüm sosyal haklarının yitireceklerini ve adeta köleleşeceklerini savunduğunu söyledi.

Yatağan’a geliş sebebini anlatan Güneş, Yatağan işçisinin işaret ettiği konunun aslında ulusal bir konu olduğunu söyledi.

Güneş, burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bugün Meclis’te Soma tartışılıyor ama Soma’yı gören gözler, sadece Soma’yı görmesinler, yüzlerce gündür burada benzer bir direniş ve eylem yapılıyor. Türkiye, bütün bu madenlerin durumunu, bütün bu yanlış özelleştirmeleri görsün. Dün Özelleştirme İdaresi Başkanı ile görüştüm, 16 Mayıs tarihinde burası için alınan teklif, değerlendirmeyle birlikte özelleştirme süreci devam edecekti. 6 büyük firma müracaat etti. 6 firmadan biri buranın işletme hakkını elde edecekti. Aynı Soma’daki gibi rödovans sistemiyle veya işletme hakkını devrederek maden çıkaracaktı ve burada elektrik üretecekti. Soma’da olanların benzerleri burada olacaktı. Ama durdurdular. Durdurmaları şunu gösteriyor; aynı şeyler burada da olacaktı ki durdurdular. Demek ki Yatağan’da planlanan özelleştirme, tıpkı Soma’daki gibi bir özelleştirmeydi ki aman yine aynı hatayı yapmayalım diye durdurdular. Durdurmaları, hatalarının göstergesiydi. Ama iptal etmediler, durdurdular. Yine aynı şeyi yapacaklar. İnsanlar unutunca yine aynı şeyi yapmaya çalışacaklar. Ben ÖİB Başkanı’na şunu da sordum, sizin bu özelleştirme veya işletmenin kiralanarak gelir elde edilmesi sisteminde temel amacınız ne diye sordum. İşçilik maliyetlerini aşağı almak değil mi? Peki işçinin güvencesiyle ilgili, haklarıyla ilgili şartnamede bir şey var mı? Hiçbir şey yok. İşçiyle ilgili hiçbir şey yok. Şimdi burada işçi kardeşlerime seslenmek istiyorum. Türkiye’de emekçi haklarını savunan tek parti CHP’dir. Sizleri en çok ziyaret eden CHP’liler olmuştur. Biz her yerde işçinin hakkını koruyoruz. Türkiye’de işçi eziliyor ve bu özelleştirme ile taşeronlaştırma sürecinin mutlaka durdurulması gerekiyor.”

Güneş, daha sonra partisini Muğla İl Başkanlığı’nı ziyaret etmek üzere ilçeden ayrıldı. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68