Gürpınar ve Kaplan AKP’ye yüklendi

Muğla İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Cemal Gürpınar, Büyükşehir Yasası’nın tüm ülkede olduğu gibi Muğla’nın da idari yapısının değişeceğini belirterek, “Böyle radikal idari yapı değişikliklerinde bizler referandum beklerdik. Halka sorsaydınız kıyamet mi kopardı?” dedi.

Gürpınar ve Kaplan AKP’ye yüklendi
 Muğla İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Cemal Gürpınar ile CHP Grup Başkanvekili Dursun Kaplan dün parti binasında birer açıklama yaptılar.Toplantıda, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, İl Yönetim Kurulu üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri de hazır bulundu. 
Toplantıda ilk olarak konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, Büyükşehir Yasası ve Muğla’nın siyasal değerlendirmesini yaptı.
 “MUĞLA’NIN İDARİ YAPISI BU YASAYLA DEĞİŞİYOR”
 Muğla’da 49 belde ve 12 ilçe bulunduğunu belirten Gürpınar, “Büyükşehir Yasası ile Bu 49 beldede bulunan belediye başkanlıkları kalkıyor. 396 köyde köy tüzel kişilikleri kalkıyor. Tüm ülkede olduğu gibi Muğla’nın da idari yapısı bu yasayla değişiyor. Böyle radikal idari yapı değişikliklerinde bizler referandum beklerdik. 100 yaşındaki Kenan Evren’i yargılayalım mı yargılamayalım mı diye soranlar, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun üye sayısıyla ilgili referandum yapanlar, bu konuyu kimseye sormadan hayata geçirdiler. Halka sorsaydınız kıyamet mi kopardı? Bir köyün mahalleye dönüşmesi ne demektir? Bu, bin yıllardan beri getirdiğimiz gelenek göreneklerimizi, köylülük yaşamını tarihe gömmek demektir. Köylünün yaşam biçimi alt üst olacaktır” dedi.
 “BEŞKAZAYI İKİKAZAYA DÖNÜŞTÜRDÜLER”
 Yasayla birlikte Muğla’da iki değişiklik meydana geldiğini, birincisi Muğla Merkez sınırları içerisinde Menteşe adı altında bir belediye daha kurulacağını, ikinci olarak ta, Kemer merkez olmak üzere köy ve beldelerden oluşan Seydikemer diye bir ilçe oluşturulduğunu ifade eden Başkan Gürpınar, “52 köy ve 5 beldeyi alıyorsunuz, o koca ve azametli Fethiye’yi etkisizleştiriyorlar. İl olacak bir yeri köy dönüştürüyorlar. Fethiyeli artık ‘Beş kazalıyım değil, iki kazalıyım’ diyecek. Fethiye bu bölünmesinin acısını uzun yıllar yaşayacak” diye konuştu.
Gürpınar ayrıca, parti olarak CHP’nin bir kurumuna verilecek köy mallarını almayacaklarını, CHP iktidarında bunları tekrar geri iade edeceklerinin de sözünü verdi.
 CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ DURSUN KAPLAN
 Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Dursun Kaplan, CHP İl Genel Meclisi Grubu’nun Muğla’da, önemli hizmetlere imza atan ve kendi içinde tartışma yaşamadan, çalışmalarını birlik ve beraberlik içerisinde yürüten Türkiye’de örnek bir grup olduğunu savundu.
CHP İl Genel Meclisi üyeleri olarak, 2009 yılında seçildikleri günden bugüne kadar genel idareden gelen ödeneklerle birlikte, hiçbir şaibeye bulaşmadan Muğla’nın her köşesine 444 milyon 892 bin 314 TL ödenek ayırarak hizmet ürettiklerini vurgulayan Dursun Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Tüm sorunları yerinde inceleyerek çözen Meclisimiz, Muğla’da aşamadığı tek sorun, yetkimizde olmadığı için ÖÇK bölgelerinde barınmak için evini yapamayan halkımıza yardımcı olamadık. Nedeni ise, devlet 1990 yılında Muğla’nın önemli bölgelerini koruma altına almıştır.
 23 yıldır iktidarda olanlar ve AKP hükümeti koruma amaçlı imar planlarını yapmayarak, Muğla halkını perişan etmişlerdir. 11 yıldır iktidar olan AKP, imar sorununu çözmek yerine barınmak için evini yapanlara 17 Milyon TL para cezası kesmiş ve 5 bin 620 eve ve işyerine yıkım kararı almıştır. Ayrıca, Muğla halkını perişan eden AKP, bir gecede marina, otel ve villa yapanlara göz yummuştur. AKP Muğla halkına ceza verip, eziyet ederken, kişiye özel imar değişiklikleri yaparak, yandaşlarına, koyları ve ormanları peşkeş çekmiştir. Bu nedenle CHP Muğla halkının güvencesidir. İl Genel Meclis grubu partimizle tek yürek olarak halkımızın hizmetindedir. CHP, AKP’yi sandığa gömecek ve Muğla’ya sahip çıkarak, Muğla’yı rantçılara peşkeş çektirmeyecektir.”

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56