Gürün: “Bu bir yerel seçim değil”

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Dr. Osman Gürün, Yatağan programının ikinci gününde ziyaretlerine devam etti. Gürün; “Bu seçim, bir yerel seçim olmaktan çıkıp hükümetin politikalarının kabul veya reddinin ön seçimi olacak” dedi.

Gürün: “Bu bir yerel seçim değil”
 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi kapsamında seçim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Osman Gürün, Yatağan programının ikinci gününde kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri, esnafları ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

Yatağan Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık, Belediye Meclisi Üyesi adayları ve partililerle birlikte gerçekleştirilen ziyaretler sırasında Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’ni ziyaret eden Gürün, özelleştirme sürecinde göstermiş oldukları mücadeleden dolayı enerji ve maden işçilerini kutladı.

“Her zaman işçinin yanında olduk”

Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Toplantı Salonu’nda konuşan H. Haşmet Işık, enerji ve maden işçilerinin yanında olduğunu belirtti. Işık; “2002 yılından bugüne kadar yapılmak istenen özelleştirmelere, Yatağan Belediyesi olarak hep karşı çıktık ve her zaman işçinin yanında olduk. Biz de her zaman sendikalarımızdan destek bulduk. Sizdeki bu ruhla birlikte özelleştirme çalışmaları püskürtülerek santraller ve maden ocaklarının satılmaması için birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Zaman zaman bu mücadeleler sırasında yanlışlıklar da oluyor. Ama bu bizim her iki sendikayla da aramızı bozmamıştır” dedi.

Işık’tan Bekem’e Cevap!

Konuşması sırasında Belediye Meclisi Üyesi listesinde enerji veya maden işçisi almadığına dair oluşan tepkilere ve emekli maden işçisi Murat Bekem’in yaptığı açıklamaya cevap veren Başkan Işık; “Bugün gazetede okudum. Değerli dostum Murat Bekem, CHP Yatağan Belediye Meclisi Üyesi aday listesine barikat çocuklarının alınmadığından dert yanmış. Olabilir, haklıdır da. Biz bu listeleri yaparken çok dikkatli olduk. Listemizdeki bir arkadaşımızın istifa etmesi üzerine, şuan maden işçisi Muzaffer Çin arkadaşımız listeye girmiş durumdadır. Enerji işçilerinden de Ese Karadavut’un eşi de listeye girmiş durumda. Ben aynı zamanda Ahmet arkadaşıma da teklifte bulunulduğunu fakat kendisinin kabul etmediğini duydum. Sanmayın ki belediye meclisi için listeye enerji veya maden işçisi almadık diye biz sendikalara küstük, ben sizin belediye meclis üyenizim, ben sizin mücadelenizin içerisindeyim. Bundan sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Dr. Osman Gürün ile birlikte her türlü etkinlikte sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman Yatağan Belediyesi’nin eksikliğini hissetmeyeceksiniz” dedi.

Işık’tan sonra konuşan Gürün, özelleştirme sürecinde enerji ve maden işçilerinin gösterdiği direnişin büyük bir örnek olduğunu belirtti. Gürün; “Mücadelenizden dolayı sizleri kutluyorum. Çünkü bu mücadele, bu kadar bastırılmış ve reaksiyonun sıfırlanmaya çalışıldığı ortamda, Türkiye’nin her yerine büyük bir örnek oldu. Birbirinden çok farklı siyasi görüşlere sahip insanların bir arada olmalarından ve birbirlerine hoşgörülü davranmalarından dolayı sizleri kutluyorum” dedi.

“Esas olan siyasi iktidar ve onların politikalarıdır”

Gürün; “Hükümet, özelleştirme sürecini tamamlamak üzere, özelleştirmedikleri çok az bir yer kaldı. Burada asıl mücadele edilmesi gereken konu, bu ekonomik programlara karşı duruşumuzu ülke olarak göstermemiz lazım. Bunun bize ait bir mesele değil, ülkenin meselesi olduğunu ve bir siyasi tercih olduğunu bilerek hareket etmemiz lazım. Esas olan siyasi iktidar ve onların politikalarıdır” dedi.

“Bu bir yerel seçim değil”

Gürün; “Şimdi bir yerel seçimdeyiz. Ama bana göre bu bir yerel seçim değil. Bu seçimde, hükümetin politikalarına, insan hakları ve özgürlük, kurumlara hâkim olma, devletin kurumlarını siyasallaştırma politikalarına bir cevap verilecek. O nedenle bu seçim, bir yerel seçim olmaktan çıkıp hükümetin politikalarının kabul veya reddinin ön seçimi olacak. Ardından da genel seçimler geliyor. Toplumun, bunun altında yatan esas nedenin genel ekonomi politikası olduğunu görmesi lazım ve artık siyasetin, ekonomik ve sosyal programlara oy verir hale gelmesi lazım. Takım tutar gibi oy vermekten bir an önce vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

“Kazanırsak Türkiye’deki emek hareketi kazanacak”

Bugüne kadar yöre halkının kendilerine destek çıktığını ve bundan sonra da bu desteklerin sürmesini isteyen Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Yatağan ve Milas’ta halkımızın da desteğiyle bir mücadele yürütüyoruz. Mücadelemizin hedefinde de özelleştirme var. Şuan çok iyi bir noktaya geldik. Kazanırsak Türkiye’deki emek hareketinin kazanacağının, kaybedersek de Türkiye’deki emek hareketinin kaybedeceğinin bilincindeyiz. Şimdiye kadar yöre halkımız bize destek çıkmıştır, bundan sonra da devamını istiyoruz. Ziyaretinizden dolayı her iki başkanımıza ve sizlere teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim” şeklinde konuştu.

Toplantının geri kalan kısmı basına kapalı şekilde yapılırken, basına kapalı yapılan toplantı sırasında, Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in, Belediye Meclisi Üye adayları listesi hazırlanırken maden ve enerji işçilerinin seçilebilir sırada yer almamasından dolayı CHP heyetine sitemde bulunduğu öğrenildi.

CHP’den Gazetemize Ziyaret

CHP heyet, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına gerçekleştirdiği ziyaretin ardından gazetemizi ziyaret edere, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ferit Topaloğlu ve personellerle bir araya geldi.

CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek’in gazetemiz muhabirine yapmış olduğu açıklamada ise; 8. sırada yer alırken istifa eden Recep Sucuoğlu’nun yerine listeye dahil olan Muzaffer Çin’in yine aynı şekilde 8. sırada yer aldığını, 13. sırada yer alan Mert Yelaldı’nın ise yaş sorunundan dolayı seçim kurulu tarafından kabul edilmemesi üzerine listeden çıkartılarak yerine Esnaf Ergün Zungur’un eklendiğini belirtti.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 19:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevda günışığı
sevda günışığı - 6 yıl Önce

ilim sivas ilçem gürün belediye kapılarında sürün allahım sürün. osman gürün

asena kurt
asena kurt - 6 yıl Önce

ışık, gürün ikilisi yatağana gaz vermeye devam edin hani barikat çocuklarından mecliste kim var. recepin istifası sonrası seçilemeyecek sıraya atama yaparak kandıramazsınız. hülya hanım barikat çocuğumu? teviliniz bile inandırıcı değil. siz yatanlıyı ahmak yerine koymayın. bu ahmaklar size oy vermeyecek

özelleştiren başkan
özelleştiren başkan - 6 yıl Önce

haşmet başkan ,özelleştirmeye karşısın,biliyoruz..ismini verdiğin şu düğün salonu, ne diye bir gün bile belediye eliyle çalıştırılmadan özel sektöre devrettin ,sen bu fotoğrafın neresindesin...son kullanma tarihin doldu sanırım.....

barikat çocukları
barikat çocukları - 6 yıl Önce

kendi çıkarların için. barikat çocuklarını bile ikinci plana atıyosun haşmet bey...hayvan terli yemezler artık ,,sevsinler senin bu modası geçmiş politikanı...hata yaptınnnn

aaaaa
aaaaa - 6 yıl Önce

15 senedir yatagana ne yaptin simdi ne yapacaksin

SIRADAKİ HABER