Güvercin mezatı ilgi görüyor

Geçtiğimiz haftalarda Yatağan’da ilk defa düzenlenen Güvercin Mezatı’na güvercin tutkunları yoğun ilgi gösterirken düzenlenen mezatın bundan böyle her Cuma akşamı Çözüm Cafe’de gerçekleştirileceği öğrenildi. İlçemizden çok sayıda kuşseverin yanı sıra Bodrum, Milas, Marmaris ve Aydın Çine’den de çok sayıda güvercin sever katıldığı mezat yine renkli görüntülere sahne oldu.

Güvercin mezatı ilgi görüyor
 Yaklaşık 132 ırk çeşidi bulu-nan güvercinler, mezatlarda 50 liradan 15 bin liraya kadar alıcı buluyor. Yatağanlı güvercin tut-kunlarından Necati Karderin, öğ-retmenden iş adamına, diş he-kiminden esnafa, spor kulübü başkanından memura kadar bir-çok meslek dalında güvercin me-raklısının bulunduğunu ve bu ne-denle Yatağanda ki güvercin tut-kunlarından gelen talep nedeniy-le böyle bir çalışma yapmaya karar verdiklerini söyledi.

İller arası hatta bölgeler arası insani ilişkilerin geliştirilmesine ve bulunduğunuz bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlayan güvercin mezatı, bundan böyle her Cuma akşamı saat 20.30’da Ahi Ebubekir İş Merkezi’ndeki Çözüm Cafe’de düzenlenecek. Yatağanlı güvercin tutkunlarından Ahmet Çakmaklı ve Necati Karderin, “İlçemizde geçtiğimiz haftalarda ilk defa düzenlenen güvercin mezatı sayesinde çevre il ve ilçelerde bu işi yapan diğer arkadaşlarımızla bir araya geldik, tanıştık. Yatağanlı güvercin sever dostlarımız ellerindeki türleri değiştirme ve yeni türleri kümeslerine ekleme fırsatı buldular. Bu mezatlar sayesinde çok büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örneği de ortaya çıkıyor. Birbirlerini hiç tanımayan insanlar kuş alabilmek için, diğer bir arkadaşına hiçbir karşılık beklemeksizin katkı sağlayıp destek oluyor. Bu dayanışmayı başka bir ortamda görmek pek mümkün değil” diye konuştular.

Karderin, güvercin sevenleri bir araya getirmek için mezat düzenlemeye karar verdiklerini belirterek, bu mezatlarda damızlık güvercinlerinde bulunacağını söyledi. Mezata Muğla ve çevre ilçelerden güvercin sevenlerinde gelmeye başladıklarını belirten Necati Karderin; 'Düzenlendiğimiz mezatlarda, yaklaşık 50 liradan 15 bin liraya kadar güvercin satışı oluyor. Bir çift güvercini, otomobille takas eden var. Ancak ırkının bütün özelliklerini taşıyan güvercinlere fiyat biçilemiyor. Bunlara 'Saf Damar' güvercin deniyor'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2013, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER