Güzelköy’de restorasyon çalışmaları sürüyor

Yatağan’a bağlı Bozüyük Mahallesi’ndeki tarihi yapılar, sinema ve dizi yapımcılarının rağbet göstermesi nedeniyle hazırlanan projelerle ayağa kaldırılıyor. Star TV’de yayınlanan Güzel Köylü dizisinin çekimlerinin de yapıldığı Bozüyük Mahallesi’ndeki tarihi yapılarda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Güzelköy’de restorasyon çalışmaları sürüyor
 Büyükşehir Yasası ile birlikte kapanarak mahalle statüsü alan Bozüyük Belde Belediyesi tarafından, 99 parsel alan için 5 milyon 63 bin TL’lik restitüsyon, rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanan ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunulduktan sonra 13 bina için Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in onayıyla 469.058 TL ödenek ayrılan Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin çalışmaları sürüyor.

Tarihi dokusunda fazla bir bozulma olmaması nedeniyle dizi ve sinema filmleri için doğal bir film platosu olarak kullanılmaya başlanan Bozüyük’te, daha önce Baba Ocağı televizyon dizisinin yanı sıra Sürgün İnek ve Dabbe sinema filmlerinin çekimleri yapılmıştı. Mahallede şuanda yayına girdiği günden beri yayınlandığı tüm günlerde reyting rekorları kıran ve başrollerini Gizem Karaca,Berk Cankat ve Mehmet Ali Nuroğlu’nun oynadığı Güzel Köylü adlı TV dizisinin çekimleri yapılıyor.

Bozüyük’te yapılması planlanan restorasyon çalışmalarının ihalesi 390.888 TL karşılığında 2013 yılının Aralık ayında yapıldı. İhaleyi alan Böce İnşaat’a yer teslimi yapıldıktan sonra şubat ayı içerisinde başlayan çalışmaların ilk durağı Mavoğlu Kahvesi oldu. Mavoğlu Kahvesi’nde yapılan çalışmaların ardından kahvenin adı Meydan Kahvehanesi olarak değiştirilirken proje planı doğrultusunda diğer 12 binada da restorasyon çalışması sürüyor.

Bozüyük’ü bir film platosu haline getirmek ve beldeyi tüm Türkiye’ye tanıtarak bir turizm beldesi haline getirmek için hazırlanan ve ihale şartlarına göre 300 günde tamamlanması planlanan proje doğrultusunda; binalarda yapılacak olan restorasyon çalışmalarının yanı sıra tescil edilmeyen binaların sokağa bakan cephelerindeki doğramalar değiştirilecek, telefon ve elektrik kabloları yer altına alınacak, çatılarda düzenleme yapılarak düzenlemenin yapılacağı sokaklardaki tüm çatılara oluklu kiremit yerleştirilecek ve parke taşları altında kalan eski yollar ile Arnavut kaldırımları tekrar gün yüzüne çıkacak.

Bozüyük’teki restorasyon çalışmaları hakkında gazetecilere bilgi veren ve restorasyon çalışmalarının ekim ayı içerisinde tamamlanacağını söyleyen Bozüyük Mahalle Muhtarı Vahdettin Beçin, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından giydirme tekniği uygulanarak yapılan restorasyon çalışmalarının bina içerisinde kalan kısmının mal sahipleri tarafından yapıldığını, bu nedenle Ağaların Kahvesi olarak bilinen kahvehanenin mal sahibinin Yatağan Belediyesi olması nedeniyle bina içi restorasyon çalışmalarının, Yatağan Belediyesi tarafından yürütüleceğini söyledi.

Beçin, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Kültürel, tabii ve tarihsel birçok zenginliği bünyesinde barındıran mahallemizin ülke çapında tanınan bir kültür merkezi ve film platosu haline getirmek için Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni geliştirildi. Mahallemizde daha önce belediye binası, Pınarbaşı Tesisleri, Hacı Şükrü Evi, Siyami Bey Camii, Cemil Toksöz dükkanının restorasyonunu yapan firma, ihale şartlarına göre 300 gün sonra 13 binanın restorasyonunu tamamlayarak teslim edecek. Bu sayede mahallemiz, daha fazla dizi ve sinema filmine evsahipliği yapacak.”

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 14:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülsün Acar
Gülsün Acar - 7 yıl Önce

Oncelikle guzel bir calisma ve emegi gecen herkese tesekkurlerimi sunuyorum. Fakat Muğla'nın pek çok beldesi ve köyü aynı şekilde doğal ve tarihi güzelliğe sahipken; niçin sadece film sektörüne hizmet veren Bozüyük Mahallesi bu çalışmalardan yüklü bir şekilde nasibini alıyor? Ayrıca binlerce yıllık kentleri coğrafyasında barındıran bir şehirken aynı koruma ve özen bu antik kentlerimiz için de gösterilmiyor ?

Yaşar Gencel
Yaşar Gencel - 5 yıl Önce

Gülsün arkadaş gecmiste Bozüyük Menteşe beyliginin en büyük ilçelerinden biri korunmuş kentsel kimliğiyle günümüze gelmiş sivil mimarlık örneklerinin bi

SIRADAKİ HABER

banner68