GÜZELLİKLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM!

GÜZELLİKLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM!

GÜZELLİKLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM!

İztuzu Plajı, yine “Dünya'nın En İyi Korunan Plajı” seçildi.

Üç tarafı denizlerle çevrili, eşsiz doğal güzelliklere sahip olan ülkemiz, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmasının sonucu olarak da, binlerce yıl öncesine ait tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ünlüdür.

Ülkemizde denize en uzun kıyısı olan ve yüzölçümünün % 68 lik bölümü ormanlarla kaplı bulunan Muğla ilinin ise, gerek doğal güzellikler yönüyle, gerekse tarihi ve kültürel zenginlikler yönüyle daha özel bir yeri bulunmaktadır.

Çünkü Muğla sahillerinin büyük bir bölümü Özel Çevre Koruma Bölgeleri içinde yer almakta ve sahip olduğu değerleri en iyi ve büyük bir duyarlılıkla Dünya'da en iyi korunan kıyılar arasında yer almaktadır.

Mavi yolculuklarıyla ünlü Muğla sahillerinde, yeşil ile mavinin iç içe olduğu ve temiz kumsallarıyla ünlü 131 plajı bulunmakta, ayrıca kıyıları boyunca Karia ve Likya gibi uygarlıklar başta olmak üzere, çeşitli uygarlıkların kalıntılarından oluşan 195 tarihi antik kent de bulunmakta, bu özelliğiyle de Muğla ili bir açık hava müzesi görünümündedir.

Dünya'nın dört bir yanından tatillerini geçirmek üzere yöreye gelen turistler, çarpık yapılaşmaya teslim olmamış yerleri, karadan ve denizlerden kirletilmemiş denizleri ve temiz ve güvenli plajları görmek isterler.

İşte Muğla kıyılarındaki pek çok plajımızı bu özelliklere sahiptir.

“İztuzu Plajları” nın ise, sahip olduğu florası ve faunasıyla en iyi korunan, yörede yaşamını sürdüren insanları da, doğanın ve çevrenin korunması konusunda gerekli bilince ulaşmış olmaları yönünden özel bir yeri bulunmakta, ayrıca yöredeki plajlar da ülkemizin en temiz plajları durumundadır.

Hollanda merkezli tatil internet sitesi Zoover ile hava tahminleri şirketi Meteovista'nın birlikte düzenlediği, tatillerini bu yörede geçiren yabancı turistlerin görüşünü alarak gerçekleştirdikleri bir araştırmada, İztuzu Plajı Avrupa'nın en iyi, Marmaris ise en popüler plajı seçilmiş bulunuyor.

 İki plajın da, tatillerini ülkemizde geçiren yabancı turistlerden olumlu görüş alarak, Avrupa ülkelerinde ödüle layık görülmesi, bölgedeki turizmcileri, yerel yöneticileri ve yörede yaşamını sürdüren yurttaşları sevindirdi.

Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yaşama ve üreme bölgesini de oluşturan İztuzu Plajı,nın Avrupa'nın en iyi plajları arasında gösterilmesi, aslında Türk Turizmi için de seçkin bir ödül anlamına gelmektedir.

Åžirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dalyan İztuzu Plajının 1. olarak seçildiği belirtilirken, Portekiz'deki Monte Gardo Plajı'nın 2. Yunanistan'daki Stalis Plajı'nın da 3. olduğuna yer veriliyor.

Aynı araştırma sonunda belirlenen "En Popüler Plajlar" listesinde de, Türkiye'den Side, Alanya ve Marmaris ilk üç sırayı paylaşıyor.

Zoover adlı internet sitesinde yer alan binlerce kriterin değerlendirilmesiyle oluşturulan "Avrupa'nın En iyi 10 plajı" listesinde Yunanistan'dan 4, Türkiye'den 3, Portekiz'den 2 ve İspanya'dan ise 1 plaj var.

Göz kamaştırıcı kaya mezarları ve plaja yumurtalarını bırakmaya gelen Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağaları Karia döneminin en önemli ticaret ve liman kenti Kaunos Antik kentine sahip olan Dalyan beldesi sınırları içindeki İztuzu Plajının, "Avrupa'nın En İyi Plajları" listesinde başı çektiğine vurgu yapılan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: "Muğla'nın Ortaca ilçesinin sınırları içindeki Dalyan beldesi, “Likya Kıyısı”nda yer alıyor ve koruma altındaki bir çevrenin içinde bulunuyor. Bundan dolayı da bu bölgede yüksek binaların inşasına izin verilmemektedir. Plaj, Zoover. nl web sitesinde ortalama 8, 9 puan almıştır. Yazın, ortalama 29 derece sıcaklıklarıyla ve çok az düşen yağışlarla Dalyan, Avrupa'nın En İyi Plajları Listesi'nin başını çekiyor"

Türk plajlarının, Avrupalı tatilcilerin gözünde popülerliklerini koruduğuna da değinilen açıklamada, Avrupalıların gittikleri plajlarda genellikle huzur ve sakinliği önemsedikleri İztuzu Plajı da bu özellikte olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu ödülü, ülkemizdeki ve yöredeki tüm insanların önemsemeleri gerekiyor. Çünkü, tatillerini Muğla ilinin tatil merkezlerinden Fethiye'de, Datça'da, Sarıgerme'de, Marmaris'te ve Bodrum Yarımadasındaki turistik tesislerde geçiren yabancı turistler, gerek mavi yolculuklarıyla ünlü yatlarla denizden, gerekse, kara yoluyla turlarla bu yöreyi görmeye büyük özen göstereceklerdir.

Bunun anlamı ise, yöredeki turistik işletmelerin ve yurttaşların turizm sektöründen daha fazla pay almaları anlamına gelmektedir.

Her zaman unutulmaması gereken ve her bireyin özenle üzerinde durması gereken de, “Güzelliklerimizin Kıymetinin Bilinmesidir...”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68