banner80

“Hacıyakası Mevkii’ne Kurulmasına Kesinlikle Karşıyım”

CHP Yatağan Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık, Hacıyakası’na yapılması planlanan çamaşırhane konusunu görüşmek üzere mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Işık vatandaşlara çamaşırhanenin Hacıyakası’na kurulmayacağına dair söz verdi.

“Hacıyakası Mevkii’ne Kurulmasına Kesinlikle Karşıyım”
 Geçtiğimiz aylarda Hacıyakası’nda oturan mahalle sakinlerinin oluşturduğu bir platform, bölgeye yapılması planlanan çamaşırhaneye karşı çıkarak imza kampanyası başlatmıştı. Konuyu ilgili tüm mercilere ileten mahalle sakinleri, Yatağan Belediyesi’nin mevcut yönetimi ile 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrasında göreve gelmesi mümkün olan siyasi partilerin belediye başkan adaylarını mahalleye çağırarak konu hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Yatağan Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz ve MHP Yatağan Belediye Başkan Adayı Varol Çakmak ile bir araya gelen mahalle sakinleri, her iki adaydan da göreve geldiği takdirde çamaşırhanenin kurulmasına izin vermemesi için söz aldılar.

Son olarak mevcut Belediye Başkanı ve CHP Yatağan Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık ile bir araya gelen mahalleliler, Işık’tan da çamaşırhanenin yaptırılmaması için söz aldılar.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Işık; “Başkanlığımıza yapılan başvurunun ardından ilgili başvuru ilgili kurumların onayı için bu kurumlara gönderilmiştir. Sonuçta bu kurumların hepsinde olumlu bir yanıt gelmiştir. Ben en çok Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nden gelen yanıtı garipsedim. Tarım İl Müdürlüğü’nden gelen yanıt olumlu olmamalıydı, nasıl geldi, kimler devreye girdi bilmiyorum. Hatta bir mermer fabrikasının kurulma aşamasında da ilgili kurumlara yazı yazıldı ama orada İl Tarım Müdürlüğü izin vermedi ve iptal edildi. Eğer buradan da olumsuz bir yanıt gelseydi iptal ederdik. Şimdi bu kesinleşmiş bir karar değil. Çünkü burada yapılması gereken çok önemli şeyler var. Mesela planlama, planlaması daha olmadı. Onun için ruhsat verilemez. Planlama olsa dahi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED raporunun alınması gerekir. ÇED raporunun alınamaması durumunda ruhsat verilmez” dedi.

“Burası artık bu yükü taşıyamaz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulmak üzere toplanan 200 imzanın altına imzasını da atan CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek ve CHP Yatağan Belediye Başkan Adayı H. Haşmet Işık, çamaşırhanenin Hacıyakası Mevkii’ne kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını belirttiler.

Konuşmasının son bölümünde çamaşırhanenin organze sanayi bölgesine kurulması gerektiğini düşündüğünü belirten Işık; “İşin özünü söyleyeyim, ben kesinlikle halkımın istemediği hiçbir sanayi yatırımını yaptırmam. Bunu bilin. Hatta kafamda şuanda çamaşırhane için belirtilen arazinin olduğu yerde çok güzel bir piknik alanı yapma fikri var. Ama bu durum, çamaşırhanenin Yatağan’a yapılmaması söz konusu değildir. Bu tesis organize sanayi bölgemizde yapılsın ama yapılsın. Mermer tozlarından etkileniyoruz, termik santralden etkileniyoruz, burası artık bu yükü taşıyamaz. İşletme sahipleri Gölyeri Mevkii’nin en uzağında bir yer alarak tesisi orada kurabilirler. Bunu sadece oy için söylemiyorum. Ben orada 150’ye yakın vatandaşımızın çalışacağını, ekonomik katkı sağlayacağını da biliyorum. İsteseydim bu çamaşırhane konusunu meclisten geçirirdim ama vicdanım elvermedi. Biz bu tesisin bu kadar zarar vereceğini hiç düşünmedik, vatandaşlarımız bizi uyarınca toplumumuzun zarar göreceği işletmeye imza atmam ve meclise getirmem dedim. İşletme yetkililerine de bunu meclisten geçirmeyeceğimi söyledim. Artık bu durumun tekrardan gündeme gelmesi mümkün değil ve çamaşırhanenin Hacıyakası Mevkii’ne kurulmasına kesinlikle karşıyım” şeklinde konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 19:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
doğa
doğa - 7 yıl Önce

görevi çevreyi korumak olan çevre ve şehircilik bakanlığının bu konuda ki görüşü nedir acaba. çed raporlarına onay vermemeleri gerekir.çünkü mahalle ve o çevredeki kişilerin görüşlerinin mutlaka alınması ve ..onay verdıgıne dair oy çokluğu olması gerekir.

gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Ne tatlıdır bu koltuk önce olur dersin sonra halk sana oy vermem der kivirirsin yakışır sana haşmet başkan

hacıyakalılar
hacıyakalılar - 7 yıl Önce

bu ön izinleri tarcan bey vermiş o kim haşmetin danışmanı,yardımcısı, meclis üyesi ve kankası. üstelik kader arkadaşı kontenjana koymuş. şidide karşıyım diyor. kime inanacağız? 30 mart geçince kazanırsa haşmet yine bildiği yoldan gider. ve hacıyakasına inatla yapar bu çamaşırhaneyi. haberiniz ola.

..........
.......... - 7 yıl Önce

adam yapacağım diyor olmaz diyorsunuz yaptırmam diyor beğenmiyorsunuz herkesin bir yerine göre birşey yok ne olduğunu anladınız siz

rasim rasimoğlu
rasim rasimoğlu - 7 yıl Önce

ne olacak şimdi. adama tamam dediniz yeri aldınız. şimdide olmaz diyorsunuz. napsın adam yarı parasına yeri satsın mı artık.

Halka Yalan söylemeyin efendiler
Halka Yalan söylemeyin efendiler - 7 yıl Önce

yav arkadaş yatağan artık haşmetin bırak sözlü ,yazılı taahhütüne bile inanmıyor.anlamıyormusunuz yatağan değişim istiyor

- 7 yıl Önce

acaba soruyorum beledıye başkanımız yaptıklarım (15 sene)yapacaklarımın garantisidir dıyebılıyormu su abonesı 480 lıradan 230 lıraya neden duştu suyun tonu neden ucuzladı yatağan esnafı için naptı geçen donem başkana oy verdım yemın ederım şimdi bırde mualefet derler bu sene yoooooook

issiz bayan
issiz bayan - 7 yıl Önce

siz bu kafayla giderseniz yatagan hic bir zaman gelismez. saydigi yerde devam eder. isdihdam lazim. o zaman bayirdakine niye gidiyorlar calismaya

SIRADAKİ HABER

banner68