Haklarını isteyen işçiler işten çıkartıldı

Kavaklıdere ilçesinde geçtiğimiz günlerde el değiştiren bir mermer fabrikasında çalışan işçiler, bir aylık maaşlarının ödenmesini isteyince, işten çıkartıldı.

Haklarını isteyen işçiler işten çıkartıldı
Edinilen bilgilere göre, ilçeye bağlı Çatak Mahallesi’nde bulunan bir mermer fabrikası, geçtiğimiz günlerde el değiştirdi.

İddiaya göre, işyerinin yeni işletmecisi, zararda olduklarını belirterek işçilerin maaşını aksattı. Bunun üzerine işçiler işyerinin yetkilileriyle görüşerek zor durumda olduklarını söyledi ve maaşlarının ödenmesini talep etti.

Cumartesi günü işyerine gelen 7’si kadın 17 işçi, işten çıkarıldıklarını öğrendiler. Bunun üzerine ödenmeyen maaşlar ve tazminatlarını talep eden işçiler, fabrika girişinde eylem başlattılar.

Eylemi haber alan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, işçilerin yanına giderek, bilgi aldı. Daha sonra firma yetkilileriyle görüşen İlhan, çözüm için girişimlerde bulundu.

İlhan, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eylem başlatan işçiler sendikamızın üyesi olmasa da aynı iş kolu olduğu için geldim. Hem işçilerle, hem de yetkililerle görüştüm. İşçiler, iki aylık maaş alacaklarını ve tazminatlarını almak veya işlerine devam etmek istiyor. İşveren de işçilerin haklarını vereceğini, tatil olduğu için işlemleri hafta başında gerçekleştireceklerini söyledi. Maden-İş olarak elimizden gelen destek ve katkıyı yapmaya hazırız” diye konuştu.

İşçiler, görüşmelerin ardından firma yetkililerinin işçilerin haklarını en kısa süre içerisinde ödeyeceklerini açıklaması üzerine, eylemlerini sonlandırdı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95