banner80

Halay Çekerek Kadınlar Günü’nü Kutladılar

Yatağan Kadın Platformu tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anma törenine birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Halay Çekerek Kadınlar Günü’nü Kutladılar
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü anma programı kapsamında Madenci Heykeli önünde bir araya gelen Yatağan Kadın Platformu; Yatağan Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Eğitim-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Tes-İş ve Maden-İş sendikaları, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, Tüm Bel-Sen, Tes Koop-İş, Yatağan Barosu, Tabipler Odası ve Karya Kadın Derneği ile vatandaşların verdiği destekle Atatürk Anıtı’na kadar sloganlar atarak yürüdü.

Sık sık “Mutfaktaki tencere kimin umurunda, dünyanın yükü benim sırtımda”, “Sokakta, işte, her yerde kadın”, “Ayrıma karşıyız, önce insan, sonra kadınız” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı önünde basın açıklamasında bulunuldu.

Özlem Demirpolat tarafından yapılan açıklamada; “Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin meşalesinin adıdır 8 Mart. 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretleri, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yaptılar ve bizler bugün bu kadınların isyanları ve başkaldırmaları sayesinde 8 Mart’ı anıyoruz.

Bugün dünyanın her yerinde, bütün kentlerinde kadınlar, eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve dayanışma için seslerini ve isyanlarım birleştiriyorlar.

Bugün dünya kadınları, hayatı ve dünyayı kadınlardan yana değiştirmek için, örgütlenmek için, krizin yükünü taşımamak için sokaktalar.

Çünkü biz kadınlar yoksulluğu, işsizliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı, en yoğun ve en ağır biçimiyle yaşamaya devam ettikçe bilinmelidir ki alanlardan çıkmayacağız.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre; dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler, dünyadaki mal varlığının ise % 1’ine sahipler. Türkiye'de 850 kaymakamın sadece 17'sini kadınlar oluşturuyor. Hakim ve cumhuriyet savcısı sayısı içindeki kadın oram ise yüzde 18. Meclis'teki 550 milletvekilinin 24'ü kadın. Belediye başkanlarımızın ise sadece binde 5'i kadınlardan oluşuyor.

Bu süreçte farklı görüşlerin zenginlik olduğuna biz kadınların dayanışmasının ve ortak bir mücadele yürütmesinin bir temenniden öte zorunluluk olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu mücadelenin toplumun her kesiminden ezilen, dışlanan ama isyan eden, barış, emek, demokrasi ve kadın mücadelesinin ayrılmaz bütünlüğüne inanan bütün kadınlarla yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza, el ele olduğu sürece başarılı olacağına inanıyoruz” dendi.

Ardından 8 Mart’ın sembolü olan 129 emekçi kadın, Adıyaman’da geçen yıl tarladan dönerken trafik kazasında yaşamını yitiren 10 tarım işçisi kadın, Türkiye’de ve dünyada töre, namus cinayetlerine kurban giden, savaşlarda, iş kazalarında, kadın mücadelesi uğruna yaşamını yitirmiş tüm kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklâl Marşı okundu. Ardından ise törene katılan kadınlar tarafından halay çekildi.

Anıt önündeki törenin ardından Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırına gidilerek özelleştirme karşıtı direniş eyleminin 174. gününe giren enerji ve maden işçilerine destekte bulunuldu.

 

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 00:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
emekçi kadınlar
emekçi kadınlar - 7 yıl Önce

bu kadar kurum bir araya gelimişsiniz. katılımınız yok. bu kurumların yöneticileri gelse sayınız iki katına çıkardı. yönetim kurullarınız yok. katılımcıların arasında erkek daha çok. bu nasıl kadınlar günü? kadının adı yok demiş duygu asena seçim arefesinde nerde bu kadınlar? nerde partiler? hani emekçi kadınlar nerede? lütfen baştan savma kutlama yapmayınız. yatağan direnişiyle türkiye de gündem olmuş bir yer. ama yatağanda katılım az. düşünelim niye?

hatice özüdoğru
hatice özüdoğru - 7 yıl Önce

kadınlar seçimlerde aktif yol göstericilerdir. hem ailelerine hem de çocuklarına düşkünlerdir. haşmetin aile mahremiyetine dair dedikoduları yatağanda ayyuka çıkmıştır. işte kadınlarımız ailelerine,namuslarına çocuklarının geleceğine sahip çıkacaklardır. bunun içinde haşmete oy vermeyeceklerdir. tarcan ada vermeyeceklerdir. haşmet ve tarcan kader birliği ettiklerinin göstergesi kontenjandan aday olmasıdır

cahilim
cahilim - 7 yıl Önce

iyi ki eği̇ti̇m sn diye bir kale var...yoksa o yürüyüşü de göremeyeceğiz... korkak aydınlar kendilerinden utansın...onlar ancak konuşurlar...

SIRADAKİ HABER

banner68