Harçlıklarıyla hayallerinin arabasını yaptı: Manevra

Yatağan ilçesinde yaşayan Onur Adıyaman, okul harçlıklarını biriktirerek satın aldığı atıl vaziyetteki benzinli motosiklet motoru ile çeşitli araçların parçalarını kullanarak araba yaptı. 17 yaşındaki Adıyaman, bin 500 lira harcayarak bir yılda yaptığı arabaya "Manevra" adını verdi ve daha iyisini yapabilmek için 10 bin liraya satışa çıkardı.

Harçlıklarıyla hayallerinin arabasını yaptı: Manevra
 Yatağan ilçesinde yaşayan lise son sınıf öğrencisi Onur Adıyaman, hiç bir profesyonel destek almadan saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen araba yaptı.

İlçenin Madenler Mahallesi'nde oturan ve çocukluğundan beri arabalara merakı olduğunu belirten Adıyaman, 12 yaşında şasisini ahşaptan oluşturduğu ilk arabasını yaptı. Yaptığı arabayı geliştirmeye karar veren genç mucit, yaklaşık bir yıl önce plan ve projesini hazırladığı arabanın yapımına başladı.

Çocukluğunda, tamamını kendisinin yapacağı bir arabaya sahip olmayı hayal ettiğini ifade eden Adıyaman, hayalini gerçekleştirmek için evinin alt katındaki depoda çalışmalara başladı ve biriktirdiği harçlıklarla sanayiden satın aldığı atıl vaziyetteki motosikletin motorunu tamir etti. Motorun tamirini tamamlayan Adıyaman, plan ve proje doğrultusunda arabanın diğer parçalarını da topladı.

Arabanın şasisini oluşturmak için demir satın alan Adıyaman, komşusunda bulunan kaynak makinesini ödünç alarak arabasının son şeklini verdi. Daha sonra arabanın temel bileşenlerini arabaya yerleştiren Adıyaman, saatte 70 kilometre hıza ulaşabilen arabanı tamamlamış oldu.

Adıyaman, muhabirimize yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri motorlu bir araç yapmayı hayal ettiğini belirterek, "Televizyonda ve gazetelerde, hobileri doğrultusunda araba yapan insanları gördükten sonra, ben de yapabilirim dedim" dedi.

Arabanın yapımı sırasında bir takım aksaklıklar yaşadığını anlatan Adıyaman, “İlk önce 49 santimetreküp hacme sahip 3 beygir gücünde bir motor buldum. Yalnız bu motor şasiye göre güçsüz kalıyordu. Bu nedenle 150 santimetreküp büyüklüğünde 12 beygir güç üretebilen çalışmayan bir motor buldum. Kendi imkanlarımla amatör bir şekilde bu motoru onardım ve arabanın şasisine göre uyarladım” diye konuştu.

Arabanın test sürüşleri sırasında motorun üst üste altı defa arızalandığını kaydeden Adıyaman, arızaları tamir ettikten sonra arabanın şasisini ve fren mekanizmasını geliştirdiğini söyledi.

Oğlunun kendi imkanlarıyla bir araba yapmaya başladığında bu boyuta kadar gelebileceğini tahmin etmediğini belirten Onur’un babası Burhanettin Adıyaman, oğlunun başarıya ulaşması nedeniyle gururlu olduğunu söyledi.

Genç mucit, 3 litrelik benzin deposu ve 13 inçlik çelik jantlı tekerlerle sahip arabanın eksiklikleri bulunduğunu fakat okul nedeniyle arabayla fazla uğraşamadığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Manevra adını verdiğim arabayla pazara ve markete gidiyorum. Zaman zaman da mahalledeki çocukları gezdiriyorum. Benim görüşüme göre güzel bir proje oldu. Bugüne kadar hiçbir yerde çalışmamıştım, bu nedenle araba yapabilecek bir tecrübeye sahip değildim. Şimdi daha gelişmiş bir araba yapmayı hedefleyerek bin 500 lira maliyetle yaptığım Manevra’yı 10 bin lira fiyatla satışa çıkardım.”

Lise eğitimini tamamladıktan sonra mekatronik mühendisliği eğitimi almak istediğini dile getiren Adıyaman, arabanın yapımı sırasında ailesinin ve komşularının kendisini sürekli desteklediğini belirterek desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 12:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
kadir
kadir - 7 yıl Önce

iyide bu trafik canavarı

cs
cs - 7 yıl Önce

aferim senden iyi bir makina mühendisi olur.. ancak bu yaptığın araç trafiğe çıkamaz

SIRADAKİ HABER

banner68