Hava kirliliğine çözüm yolları aranıyor

Yatağan Kent Konseyi’nin üyeleri, Yatağan’daki hava kirliliği çözüm önerileri konulu toplantıyla bir araya geldi.

Hava kirliliğine çözüm yolları aranıyor
 Yatağan Kent Konseyi, Konsey Başkanı Halil Arslan’ın başkanlığında, Konsey Yürütme Kurulu üyeleri, Çevre Çalışma Grubu üyeleri, daire amirleri ve siyasi partilerin temsilcilerinin katılımıyla toplandı.

Yatağan’daki hava kirliliği çözüm önerilerinin görüşülmesi gündemiyle düzenlenen toplantıda, Yatağan’daki hava kirliliğine sebep olan etkenlerle ilgili araştırma çalışması yapılması ve etkenlerin en aza indirilmesi veya yok edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması yönünde fikir birliği sağlandı.

Santral bacalarından çıkan gazların yanı sıra ilçe merkezi ile mahallelerdeki ev ile işyerlerinin bacalarından çıkan gazların da hava kirliliğine sebebiyet verdiği yönünde görüşlerin dile getirildiği toplantının raporu, tavsiye niteliği taşıması nedeniyle ilgili kurumlara gönderilecek.

İlçe Hıfzıssıhha Toplantısı’nda alınan ilçe genelinde 4 bin 800 kalorinin altında kömür satılmaması ve yakılmaması ile ilgili karara destek verdiklerini belirten Konsey Başkanı Arslan, Yatağan’ı ve vatandaşları olumsuz etkileyen konulara hakkında alınan kararlarda, üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Arslan, düzenlenen toplantıya katılanların yanı sıra toplantıya, Yatağan Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, Muhtarlar Derneği Başkanı ve mecliste bulunan siyasi partilerin ilçe başkanlarının davet edildiğini de sözlerine ekledi.

Çevre Çalışma Grubu kuruldu

Kent Konseyi Başkanı Arslan, konsey bünyesinde Çevre Çalışma Grubu’nun kurulduğunu açıkladı. Şuan için Nuray Şahbudak, Figen Özer Coşkun, Gökhan Gözel, Turgay Mutlu, Nejdet Alan ve İbrahim Kocabıyık’ın yer aldığı grubun sözcüsü ise Turgay Mutlu olarak açıklandı.

Mutlu, muhabirimize yaptığı açıklamada, grubun bu zamana kadar çevreye duyarlı girişimlerde bulunan kişilerin katılımıyla oluşturulduğunu fakat diğer çevreye duyarlı vatandaşlara da kapılarının açık olduğunu söyledi. Grup bünyesinde çevresel çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Mutlu, Çevre ve Çalışma Grubu’nun Yatağan’daki öneminden bahsetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 10:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 7 yıl Önce

yatağan termik santrali ve temiz hava mücadelesi bu kent konseyi ironimi yapıyor?

ali
ali - 7 yıl Önce

hava kirliliğine çözüm arıyorlarmış. yatağanda hava kirliliğinin birinci nedeni yıllardır belli değil mi? termik santralden kaynaklandığını bilmeyen var mı? bu arkadaşlar yatağana yenimi geldiler?

SIRADAKİ HABER

banner68