Havali Kalitesi İzleme İstasyonu’nda gelişme var!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun uzun süredir “geçersiz” konumda olmasıyla ilgili yapılan açıklamada, “İstasyon verileri validasyonsuz olduğu için kamuoyu ile paylaşılamamaktadır” denildi.

Burak Alper Kuş
Havali Kalitesi İzleme İstasyonu’nda gelişme var!

Yatağan Demeç Gazetesi’nin 14 Aralık 2018 tarihli sayısıyla gündeme taşıdığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’yla ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Ege Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

Havadaki partikül madde (PM10) ve kükürt dioksit (SO2) değerlerini ölçen fakat uzun süredir “geçersiz” konumda bulunan tesisin basında yer almasıyla açıklama yapan müdürlük, gerekli yazılımın temin edilmesiyle sistemin yeniden aktif duruma geçeceğini duyurdu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İzmir Bölge Temiz Hava Merkezine bağlı olan İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak illerinde bulunan Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarında ölçülen değerlerin havaizleme.gov.tr adresine veri aktarım cihazı ve yönetim yazılımı hizmet alımı için Bakanlığımızca "Hava Kalitesi İzleme Sistemi İzmir Bölge Temiz Hava Merkezine Ait İstasyon Veri Aktarım Cihazı Ve Yönetim Yazılımı Hizmet Alımı" Bakanlığımızca yürütülmektedir. İstasyon verileri validasyonsuz olduğu için kamuoyu ile paylaşılamamaktadır. Söz konusu Bakanlık yazılım temin çalışmaları devam etmektedir. Yazılımın temin edilmesinin ardından geriye dönük olarak tüm veriler havaizleme.gov.tr adresinden anlık olarak takip edilebilecektir. Ayrıca bahse konu istasyonun bakım, onarım ve kalibrasyonları her ay aksatılmaksızın yapılmaktadır” denildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68