Hayal bile edilemezken, Kavaklıdere doğalgazla buluştu

Muğla’nın en küçük ve en kırsalındaki Kavaklıdere’nin doğalgazla buluşması nedeniyle tören düzenlendi.

Hayal bile edilemezken, Kavaklıdere doğalgazla buluştu

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in girişimleri sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Kavaklıdere ilçesinde gerçekleştirilen doğalgaz altyapı çalışmasının sonuçlanmasıyla doğalgaz açılış töreni düzenlendi.

Belediye hizmet binası önünde gerçekleştirilen törene, Muğla Vali Yardımcısı Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Kavaklıdere Kaymakamı Mustafa Arslanşahin, AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceyhan, Akmercan Muğla Bölge Müdürü Serdar Kaplanoğlu, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Bizim elimizden alacak yiğit göremiyorum”

Törende konuşan Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, “Son derece gururluyuz ve de çok mutluyuz. Çok güzel bir açılış için buradayız. Kavaklıdere Belediye Başkanımız Mehmet Demir’in Kavaklıdere’ye yaptığı hizmetler saymakla bitmez. Bölgemizin şansı, AK Partili belediyelerle buluşmasından geçiyor. Kimse kusura bakmasın. Tüm AK Partili belediyelerde olağanüstü bir çalışma başlatılmış durumdadır. Bu hizmetlerin şehirlerimize gelmesinde belediye başkanlarımızın ve ilçe teşkilatlarımızın ısrarlarının büyük etkisi var. Hemen hemen her hafta Ankara’dalar ve yanımızdalar. Oturmaya fırsat bulamıyoruz ama biz bu hayattan memnunuz. Sonucunda böyle güzel mutlulukları yaşıyoruz. Artık Kavaklıdere Belediyesi’nin hayal edebileceği bir şey de kalmadı. Bence bundan sonra bu kadar konforlu bir yaşamın olduğu Kavaklıdere’nin nüfusunun artmasını hayal edebilirsiniz. Bu hizmetlerden daha fazla hizmetin faydalanması gerekir. İddia ediyorum, bu bazda bir ilçede bu kadar donanımlı hizmetin olduğu bir başka ilçe yoktur. Kavaklıdereli hemşerilerim çok şanslı. Daha önceki belediye başkanlarımız da çok başarılı ve çalışkandılar. Bu gidişle bu belediyeleri AK Parti’nin elinden alacak veya bizim hizmet verdiğimiz belediyeleri bundan sonra bizim elimizden alacak yiğit göremiyorum” diye konuştu.

“Yüzde 70’ine gaz arzı sağlandı”

Sözümüzü tuttuk ve evlerinize doğalgazı ulaştırdık. 

Temiz ve hayatımızı kolaylaştıran enerji kaynağı olan doğalgazla sizleri buluşturmanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Yaklaşık 15 milyon lira tutarında bir yatırımı daha Muğlamıza kazandırmış bulunuyoruz.

Temelini attığımız Kavaklıdere doğalgaz sistemi; Kavaklıdere merkez, Menteşe ve Çayboyu mahalleleri olmak üzere 3 etaptan oluşmaktadır.

2020 yılı sonu itibari ile Kavaklıdere merkez nüfusunun yüzde 70’ine gaz arzı sağlanmıştır.

Bu yatırımımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın özel ilgisi, Enerji Bakanımızın destekleri ve AKMERCAN Firmasının çalışmaları sonucunda hayata geçirilmektedir.

Bu vesile ile Cumhurbaşkanımıza ve Enerji Bakanımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyorum. AKMERCAN Firmasından da başarılı çalışmalarının devamı temennilerimle yatırımımızın kalan kısmının bir an önce hizmete girmesi için özel destek istiyorum.

“Hayal bile değildi, gerçek oldu”

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, her geçen gün Kavaklıdere’de yaşayan halkın bir eksikliğini daha tamamlıyor olmanın mutluluğu yaşadıklarını belirterek sözlerine başlayarak, “Hani eskiden hayata geçirilmesi ve yapılması çok zor olan bir hizmete, bir yatırıma kavuştuğumuz zaman ‘hayaldi, gerçek oldu’ dediğimiz bir sloganımız vardı ya, bugün burada Kavaklıdere ilçemiz için böyle bir hizmetin değil, ‘hayal bile değildi, gerçek oldu’ diyebileceğimiz, ilçemiz için çok önemli bir yatırımın açılışı için toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Kavaklıdere’yi doğalgazla buluşturma projesi sırasında desteklerin yanı sıra eleştiriler de aldıklarını anımsatan Demir, “Temiz, ekonomik ve bunlardan da önemlisi hava kirliliğini önleyen çevreci bir enerji kaynağı olan doğalgazı ilçemize getirmenin hayallerini kurduğumuz, Kavaklıdere ve doğalgaz kelimelerini ilk defa  yan yana getirerek ‘Kavaklıdere ilçemize doğal gaz getireceğiz’ dediğimizde pek çok insanımızın bizlere hayalperestlikle suçladıklarını, ‘Başkan olmayacak işlerle uğraşıyor’, ‘Muğla’nın daha 150-200 bin nüfuslu ilçelerinde bile doğalgaz yokken, merkez nüfusu 3 bin, toplam nüfusu 11 bin olan Muğla’nın en küçük ilçesi Kavaklıdere’ye doğalgaz nereden  ve nasıl gelecekmiş’  diye eleştirdiklerini hep birlikte duyduk” diye konuştu.

Demir, zorlu bir süreç geçirdiklerini fakat yılmadıklarının altını çizerek, “Kavaklıdere ilçemize doğalgaz getirilmesi için milletvekillerimiz Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan ile 2 defa Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla görüştüğümüzde, bakanımız  nüfusu 20 binin altındaki yerleşim yerlerine doğalgaz yatırımının yapılmasının nüfusu 20 binden fazla olan yerleşim yerlerinin  doğalgaz yatırımlarının tamamlanmasından  sonra mümkün olduğunu belirterek nüfusu 11 bin olan Kavaklıdere ilçemize doğalgaz yatırımının yürürlükteki yönetmeliklere göre  yapılmasının mümkün olmadığı belirttiler” dedi.

Cumhurbaşkanın talimatıyla Kavaklıdere’nin kaderi değişti

Bugün tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirten Demir, yaptığı konuşmada, şöyle konuştu:

“İlçemize doğalgaz getirilmesi konusunda bakanımızdan tam bu olumsuz haberi aldığımız günlerde Muğla’daki belediye başkanlarımız ile birlikte Marmaris Devlet Konuk Evinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapma şansımız oldu. Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız bu görüşmemizde Cumhurbaşkanımızdan Kavaklıdere ilçemize doğalgaz getirilmesini  talep ettiğimizde cumhurbaşkanımız direkt Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın telefona bağlanması talimatını verdiler. Telefon bağlanınca cumhurbaşkanımız, bakanımıza Muğla’da belediye başkanları ile toplantı halinde olduklarını, Kavaklıdere Belediye Başkanı olarak şahsımızın ilçemize doğalgaz Yatırımının gelmesi talebimiz olduğunu söyleyince bakanımız konuyu bildiğini, bizlerin kendilerini ziyaret ettiğimizi ancak Kavaklıdere’nin nüfusunun 20 binin altında olmasından dolayı Kavaklıdere’ye doğalgaz yatırımının gelmesinin yönetmeliklere göre mümkün olmadığı belitti. Bunun üzerine cumhurbaşkanımız, bakanımıza hitaben ‘Fatih Bey, Kavaklıdere Belediye Başkanı ‘yüzde 69 oy aldım diyor,’ sen yönetmelik diyorsun. Değiştirin yönetmeliği, Götürün Kavaklıdere’ye doğalgazı’ talimatını verdiler. İşte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  Kavaklıdere için vermiş oldukları özel talimatları sonrasında   değişen yönetmelikler akabinde  bugün Kavaklıdere ilçemiz doğalgaza kavuşmuş bulunmaktadır. İlçemize doğalgaz getirilmesindeki desteklerinden dolayı tüm Kavaklıdere halkımız adına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Demir’in konuşması sırasında Milletvekili Mehmet Yavuz Demir’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i telefonla aramasıyla Dönmez, Kavaklıdere’deki törene katılanlara ve Kavaklıderelilere seslenerek, doğalgazın Kavaklıdere’ye hayırlı olmasını diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68