Hayırseverlerden Muğla eğitimine 83 milyon liralık destek

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Gelecek sizin elinizde” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda, bugüne kadar hayırseverlerin Muğla eğitimine katkısının 83 milyon 245 bin lira olduğu bildirildi.

Hayırseverlerden Muğla eğitimine 83 milyon liralık destek
 Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla genelindeki okulların eğitim standartlarının yükseltilmesi ve okul ile öğretmenlerin daha iyi eğitim için ihtiyaç duydukları malzemeleri bağış yoluyla temininin sağlanması amacıyla, “Gelecek sizin elinizde” adlı projeyi hayata geçirdi.

Projenin tanıtımı için Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, daire amirleri, eğitim camiasının temsilcileri ile hayırseverler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, yürüttükleri “Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası” kapsamında Muğla’da 88 proje, 931 derslik, 3 kapalı spor salonu, 2 konferans salonu, 3 lojmanın tamamlandığını ve kampanyaya destek veren hayırseverlerin bugüne kadar 83 milyon 245 bin lira katkı sağladığını açıkladı.

Hayırseverlerin katkılarını amaçlayan bir projeyi hayata geçirmek istediklerini belirten Ekinci, 19 kalemde çok sayıda ihtiyaçlarının olduğunu ve ihtiyaçları bu projeyle gidermeyi hedeflediklerini ifade ederek, “Türkiye’nin değişik bölgelerinde benzer projeler var. Ama biz dedik ki, bir okul istemeyelim, kimin gücü neyi yeterse onu isteyelim. Eğer o da olmazsa bir dua isteyelim dedik. Bu projenin İnşallah Muğla’mıza çok ciddi katkılarının olacağına inanıyorum. Devletimiz elinden gelen tüm imkânları, bütçeden de anlaşılacağı üzere en büyük bütçeyi eğitime ayırıyor. Çocuklarımızın fiziki olarak daha iyi ortamlarda, daha iyi şartlarda geleceğe hazırlayalım istedik” şeklinde konuştu.

Muğla Valisi Amir Çiçek ise, hayata geçirilen projenin Muğla eğitimine büyük katkılar sağlayacağını savundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın imkanları doğrultusunda gereken desteği verdiğinin altını çizen Çiçek, “Bu imkanlar doğrultusunda, en ücra yerlere, eğitimin en iyi şekilde ulaşıp, geleceğe en iyi nesilleri yetiştiriyoruz. Ama bu sadece devlet tarafından değil, herkes tarafından yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Çiçek, gelecek için yapılabilecek en iyi yatırımın eğitim olduğunu ve bunun için herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Gittiğimiz okullarda, çocuklarımızın gözlerindeki o parıltıyı gördüğümüzde, çocuğumuzun geleceğine ne yapacağımız ve onlarla ne yapabileceğimizi sorgulayarak daha fazla şeyler yapmayı düşünüyoruz. Çünkü o çocukların gözlerinden,  ‘gelecek için beni yetiştir, ben vatanıma, milletime, insanlara, Allah’ın vermiş olduğu bu kabiliyetimi harcamak istiyorum’ dediklerini görüyoruz. Gözlerindeki bakışı, kalplerinden gelen sesi sadece ilin yöneticisi değil, o okulun öğretmeni ve müdürü değil, anne ve baba değil, herkesin buna katkısı olması gerekiyor. O parlayan bir bakışa eğer biz bir katkı sağlamıyorsak, elbette ki gelecekte sorgulanan bizler olacağız.”

Konuşmaların ardından Vali Amir Çiçek, İl Jandarma Komutanı Yavuz Özfidan ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban tarafından “Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası”na destek veren hayırseverlere, belge ve plaketleri dağıtılarak, program sonlandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95