Hazreti İsa freskleri ve kaya mezarları turizme kazandırılacak

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yatağan ilçesinde bulunan 1500 yıllık Hz. İsa ve azizlerin freskleri ile yakınında bulunan kaya mezarlarının, Jeopark Projesi kapsamında turizme kazandırılması hedefleniyor.

Hazreti İsa freskleri ve kaya mezarları turizme kazandırılacak
 İnsanlığın varoluşundan beri birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve coğrafi yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Gökbel Vadisi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi’nin hazırladığı “Jeopark Projesi” ile daha ihtişamlı hale getirilecek.

Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk dönemlerde ibadetlerini gizlice yapanlar tarafından Yatağan ilçesine bağlı Yava Mahallesi’ndeki kayalara yapıldığı tahmin edilen 1500 yıllık Hz. İsa ve azizlerin fresklerinin, Jeopark Projesi kapsamında koruma altına alınması ve tanıtılması çalışmaları sürüyor.

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan ve Kent Konseyi üyelerinden oluşan bir heyet, Gökbel Vadisi’ndeki freskleri inceledi.

Muğla-Aydın karayoluna yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Çine Adnan Menderes Barajı kıyısında bulunan freskler hakkında, Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Jeopark Projesi’nin içerisinde bulundurduğu tarihi ve görsel yapılar ile kültür turizmine önemli bir ivme kazandıracağını belirten Oğuz, bölgenin turizme kazandırılması ile birlikte özellikle Muğla-Aydın karayolunu kullanan vatandaşların uğrak noktası haline geleceğini savundu.

Yava Mahallesi’ndeki fresklerin 1500 yıldır korunduğunu söyleyen Oğuz, “Fresklerde, Hristiyanların ilk tapındığı alanlarda, mavi, beyaz ve kahverengi renklerde, İsa’nın çarmıha gerilmesi, azizler ve çocukların resimleri tasvir edilmiştir. Kaya üzerine yapılmış resimler, bin 500 öncesine ait.  Resimler, 20’ye 30 ebatlarında yapılmış” diye konuştu.

Oğuz, tarih boyunca bölgede yaşamış birçok medeniyetin çeşitli eserler ve yapıları bugünlere miras bıraktığını kaydederek, “Burası, insanların gizli tapındığı ilk alanlar. Bunun yanında kilise ve antik döneme ait pınarlar bulunmaktadır. Yakınında, işlenmiş şekilde kaya mezarları ve mağara içerisinde de keşişlerin kaldığını tasvir eden motifler bulunmaktadır. Onları belgeleyen resimler bulunmaktadır” ifadesinde bulundu.

Freskler ve kaya mezarlarının Jeopark Projesi’nin girişinde bulunduğunu ifade eden Oğuz, “Burasıyla ilgili olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesi’nin ortaklaşa bir çalışması var. Önümüzdeki günlerde bu projeyi hayata geçirmek için gayretlerimiz olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95