Hedef 13 Milyar Dolar

Elektrik üretim santrallerinin özelleştirmesi planları içinde yer alan Kangal Termik Santrali’nin devir sözleşmesi imzalandı. Devir teslim töreni sırasında yapılan açıklamalarda içlerinde Yatağan Termik Santrali’nin de bulunduğu özelleştirme kapsamındaki santrallerden toplamda 13 Milyar dolar gelir elde edilmesinin planlandığı belirtildi.

Hedef 13 Milyar Dolar
 Elektrik üretim santrallerinin özelleştirilmesi planları kapsamındaki üçüncü önemli adım Kangal Termik Santrali’nde atıldı.

Konya Şeker’e 985 milyon dolar bedelle satılan Kangal Termik Santrali’nin devir sözleşmesinde imzalar atıldı.

Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılırken, törende konuşan Bakan Taner Yıldız’ın 13 Milyar dolarlık gelir  hedefi hakkında yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Elektrik dağıtım santralleri özelleştirmelerinden 13 milyar dolar gelir elde edildiğini hatırlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “13 milyar dolar da elektrik üretim santrallerinden bekliyoruz” ifadelerini kullanırken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise özel sektör işletmelerinin devlet işletmelerine göre daha verimli olduğunu belirtmesi dikkat çekti.

Elektrik üretim santrallerinde özel sektörün dinamizmini kullanmak istediklerini sözlerine ekleyen Bakan Şimşek; “Türkiye’nin elinde çok ciddi termik santral kapasitesi var. Bu santrallerde özel sektörün dinamizmini kullanmak istiyoruz. Özel sektörün enerji yatırımlarına girmesi ve kapasiteleri artırması halinde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığı aynı oranda azalacak. Bu sayede devletin finansman yükü azalacak,  buraya ayrılacak kaynak da eğitime aktarılacak” dedi.

Bilindiği üzere, özelleştirme planları hakkında daha önce açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız; “Özelleştirmelere başladık. Şimdi Seyitömer 2.2 Milyar dolar civarında teklif aldı. Santrallerin mülkiyetini veriyoruz  ama kömürün sadece imtiyazını veriyoruz. Kömürün mülkiyeti kamuda kalıyor ama oranın kullanım hakkı orada kalıyor.

Kangal teklifimizi aldık ve şu anda devirleri yapılmak üzere. Bundan sonra da başarıyla devam ediyoruz. Yatağan, Kemerköy, Yeniköy bunlar bu şekilde devam edecek” ifadelerini kullanmıştı.

Elektrik üretim santrallerinden elde edilmesi planlanan 13 milyar dolarlık gelirin büyük bölümünün Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinden sağlanması planlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68