Hedef Ankara…

Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresi’ne bağlanmasına tepki gösteren enerji ve maden işçileri, dün akşam saatlerinde Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak ikinci Ankara yürüyüşünü başlattı. Milas ve Yatağan’daki işyerlerinde çalışan enerji ve maden işçileri, eşleri ve çocukları ile birlikte yaklaşık 2 bin kişiyi bulan kalabalık, Yatağanlılar, demokratik kitle örgütleri, STK’lar ve siyasi partilerin de destek verdiği yürüyüş ile yaklaşık 15 bin kişi uğurladı.

Hedef Ankara…
 Polis ve jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte, ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki Yatağan Termik Santrali’nden karayoluna çıkarak ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önüne kadar “Ankara yolumuz, ölümüz olsa sonumuz”, “KİT’ler vatandır, vatan satılmaz”, “Vatanı satanı biz de satarız”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer direniş, her yer Yatağan”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganları ile yürüyen işçileri burada Yatağan ve çevre köy ve beldelerden gelen bölge halkı ile MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla eski Milletvekili Gürol Ergin, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, çevre belde belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte yaklaşık 13 bin kişilik kalabalık bir gurup karşıladı.

“Bu İktidara Son Uyarımız”

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik, burada yaptığı basın açıklamasında, “10 Nisan’da da Ankara’da olacağız, bu ihalelere katılan şirketler, gelip işyerlerimizi teslim alamayacaklar. Buna izin vermeyeceğiz, kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. 7 Ekim’de 200 kişi ile yola çıktık, şimdi 2 bin kişi, bir dahaki sefere gerekirse 20 bin kişi yürüyeceğiz. Sadece kendimiz için değil, yarınlarımız ve ülkemiz için buna izin vermeyeceğiz. Gemileri yaktık, geri dönüş yok, ne bedel ödenecekse ödemeye hazırız. Özelleştirme idaresi son teklif verme süresini 2,5 ay uzattığını açıkladı. Ertelemeler ve uzatmalar bizi durduramaz, ancak özelleştirmeyi iptal ederlerse, vazgeçerlerse bizi durdurabilirler. İhale ilanına çıkıldığı gün, artık biz değil, onlar düşünsün dedik. Bu iktidara son uyarımızdır, Eğer vazgeçmezlerse şunu bilsinler ki 10 Nisan’da daha kitlesel olarak sonuç almaya, tarih yazmaya, bu işi bitirmeye gideceğiz. 17 Aralık’tan sonra bu ülkede yapılacak her türlü özelleştirme şaibeli hale gelmiştir. Bugün de Ankara’ya yürüyoruz. Siyasi iktidarı aylardır vazgeçin diye uyardık, ama vazgeçmediler. Biz de direnmekten vazgeçmedik. İşte yola çıktık geliyoruz. Artık onlar düşünsün” dedi.

 

Madenci Heykeli önünde konuşan Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin, enerji ve maden işçileri aynı havayı soluduğu insanları da yanına alarak milletin önüne düşmüş, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı milletin evini yani vatanın bağımsızlığını savunuyor. Siyasi iktidar ise tüm uyarılarımıza rağmen özelleştirme inadından vazgeçmiyor. Biliyorsunuz Özelleştirme İdaresi evlere şenlik bir erteleme kararı açıkladı. Bizler özelleştirme ihalelerinin iptalini beklerken onlar iki ay erteleme kararı açıkladılar. Böylelikle direnişin ve mücadelenin önüne geçebileceklerini, seçim öncesi süt liman bir ortam oluşturabileceklerini, seçimden sonra da bu işletmeleri kolayca satıp işçinin ve milletin canına ot tıkayabileceklerini sandılar. Ancak yanılıyorlar. Bu karar mücadeleyi daha da bileylemiştir. Talebimiz ihalelerin iptal edilmesidir bu konudaki kararlılığımızı göstermek amacıyla özelleştirme idaresinin önüne gideceğiz ve mesajımızı orada vereceğiz. Ankara’ya milletin parası, malı, mülkü yağmaya, talana, rüşvete, yolsuzluğa kurban gitmesin diye gidiyoruz. Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile suçlananlar ve bu suçlarını iktidar gücü ile kapatmaya çalışanlar Yatağan’da, Yeniköy’de ve Kemerköy’de santral satamaz ve istiklal mücadelesi veremez. Cumhuriyet ekonomisinin, milli ekonominin can damarları olan kamu kurumlarımızı yandaşlara peşkeş çekenler, yağmalatanlar, milli çıkardan söz edemez. Kömürün karası, bahtımızın karası Türkiye’nin yüz karası olmasın diye gidiyoruz” diye konuştu.

Madenci Heykeli önünden Aydın Muğla Karayolu’na doğru tekrar yürüyüşe geçen enerji ve maden işçilerini yaklaşık 13 bin kişi yaklaşık 10 kilometre yürüyerek yolcu etti.

 

Bugün (Cuma) 10.00’da Ankara Sıhhiye’deki Toros Sokak’tan başlayacak güzergah ile Özelleştirme İdaresi’ne yürüyecek olan enerji ve maden işçilerine Türk-İş’e bağlı diğer sendikalar ile Zonguldak işçileri, DİSK, KESK ve siyasi partilerin de destek vermeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68