“Hedefim 300 Bin oy”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını açıklayan CHP eski Milletvekillerinden Fevzi Topuz Muğla’da CHP oylarını yüzde 50’nin üzerine çıkartarak 300 Binden fazla oy alacağını söyledi. Yatağan’da basın mensupları ile kahvaltıda buluşan Topuz, “resmi ön seçim olmayabilir, genel başkanımız, “kimse benim yanıma delege ile ön seçim yapılsın diye gelmesin” dedi” diye konuştu.

“Hedefim 300 Bin oy”
 Gezi Parkı değerlendirmesi
Milas’ta üç dönem belediye başkanlığı yapan ve 35-40 yılan bu yana Muğla merkez ve ilçeleri ile kesintisiz iletişimi olduğunu hatırlatan Fevzi Topuz, ülke gündemine ve yerel politikaya dair açıklamalarda bulundu. Gezi parkı olaylarında ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Topuz, yaşananların bir kıvılcımın oluşturduğu örgütlü olmayan ir hareket olduğuna işaret ederek, “gezi parkı olaylarının siyasi bir yönü yoktur. AKP hükümeti “ben değiştim” diyerek başlattığı süreçte devlet, Sayıştay, ve Danıştay’ı ele geçirmiştir. Biz her seçimde Cumhuriyetin temellerine dinamit konulmakta diye uyardık, ama maalesef sonuç ortada. Ama gezi olayları bir kırılma noktası olmuştur. O kadar ki insanlarımız bir bankanın kasasındaki hesaplarındaki paralarını çekmeye başlattılar. Türk halkı bıçak kemiğe dayandığını anladı. Bir hükümet kendi vatandaşına savaşta dahi uygulanmayacak baskılar yapıyorsa bizler buna duyarsız kalamayız. Türkiye’nin her coğrafyasında bu olaylara tepkiler oluşmuştur. Bu olayları insanlarımızın sağ duyulu olarak gösterdiği bir tepki olarak görüyoruz. CHP bu olayların hem içinde, hem de dışındadır” dedi.
“Teveccüh geldi Kılıçdaroğlu’na sordum”
“Muğla’nın Büyük Şehir Belediyesi kapsamına alınacağı açıklandıktan sonra tarafıma vatandaşlarımızdan bu konuda aday olmam yönünde istekler almaya başladım. Tarafıma gösterilen bu teveccühün ardından, sayın genel başkanımızla görüştüm. Kendisine vatandaşlarımızdan gelen teveccühü ilettim.  Genel başkanımız bana, “hiçbir isim üzerinde angaje olmuş değilim, gidin çalışmalarınızı yapın” diyerek teşekkür etti ve örgütü çiğnemeyeceğini söyledi” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının “ben varım” demekle olmayacağını belirten Topuz, “ben varım demek sözle olmaz. Muğla diğer büyükşehir ilan edilen illerden çok farklı bir il. İlçelerin nüfusu il merkezinden çok daha fazla. Bu nedenle hizmete aday olan kişilerin sabah erken kalkıp, gece geç yatan, çalışan, koşturan kimseler olması ve batısından, doğusuna 450 kilometre olan Muğla’da her ilçede ekibinizin olması gerekir.
“Delege ağalığına izin verilmeyecek”
CHP’nin Muğla’da önseçim mi, meyil yoklaması mı, atama mı yapmasını bekliyorsunuz sorusuna cevap veren Fevzi Topuz, “büyükşehir ile ilgili resmi önseçim olmayabilir. Ama üye bazında meyil yoklaması olacağını hissediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu üye bazında önşeçim ve temayül yoklaması taraftarı. Kendisi bizzat, “kimse benim yanıma delege ile önseçim yapılsın diye gelmesin” dedi. Parti içinde delege ağalığına izin verilmeyecek” diye konuştu.
30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerinde 13 İlçe Belediye Başkanı, 1 Büyük Şehir Belediye Başkanı, 50 Büyük Şehir Belediye Meclis üyesi seçilirken, İlçe Belediye Başkanları Büyük şehrin doğal meclis üyeleri olacak ve toplam 63 Büyük Şehir Belediye Meclis üyesi olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 19:26
YORUM EKLE