Hedefleri, yangına en kısa sürede müdahale eden ekip olmak

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, yangınla mücadele eden ekiplerin hareket kabiliyetini artırmak için hortum serme ve yangına müdahale etme süresi yarışmaları yapıldı.

Hedefleri, yangına en kısa sürede müdahale eden ekip olmak
HABERİN GALERİSİ
orman 2016 tatbikat

orman 2016 tatbikat

 Yatağan Orman İşletme Müdürü Mehmet İşçi, yangınla mücadele eden ekiplerinin yangına müdahale süresinin bölge müdürlüğü ve Türkiye ortalamasından iyi olduğunu belirterek, hedeflerinin Türkiye’de yangına en kısa sürede müdahale eden işletme olmak olduğunu söyledi.

Yangınların yaz mevsiminde artışa geçmesi nedeniyle ‘yangın sezonu’ olarak adlandırılan döneme girilmesi nedeniyle, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tatbikat düzenledi.

Tatbikata katılan Orman Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Dikili, Yangınla Mücadele Şube Müdürü Fedai Erdemli ve Yangınla Mücadele Mühendisi Suat Ünal tarafından ekiplere yangına müdahale sırasında yapılması gerekenler ve alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kavak Mahallesi’nde düzenlenen tatbikat kapsamında ekipler arası hortum serme ve yangına müdahale etme süresi yarışmaları düzenlendi.

İşletme müdürlüğünde görevli 5 arazöz, 2 su tankeri ve 2 ilk müdahale aracı ekiplerinin mücadele ettiği araçlardaki hortumların 300 metrelik mesafeye en kısa sürede serilmesinin amaçlandığı yarışmada, 3 dakika 29 saniyede hortum sererek su ve köpük sıkan A80 arazöz ekibi ile 2 dakika 32 saniyede etabı tamamlayan İ30 ilk müdahale ekibi, yarışmayı birinci tamamladı.

Yarışmada birinciliği elde eden ekipleri kutlayan Yatağan Orman İşletme Müdürü Mehmet İşçi, kurum olarak 5 arazöz, 2 su tankeri, 2 ilk müdahale aracı, 1 dozer, 74 yangınla mücadele personeli, 17 orman muhafaza memuru ve 6 teknik elemanla birlikte yangın sezonuna başladıklarını söyledi.

İşçi, sorumluluk sahalarında 2015 yılında 24 orman yangının çıktığını ve bu yangınlarda 4,34 hektar alanın zarar gördüğünü, 2016’da ise 11 yangın çıktığını ve 4,3 hektar alanın zarar gördüğünü kaydederek, “Geçen sene yangınlara ortalama müdahale süremiz 11 dakikaydı. Bu süre, bölge müdürlüğü ortalamalarında 13, Türkiye ortalamalarında ise 15 dakikadır. Tüm ekibimizle birlikte, büyük bir özveriyle, yangınlara en kısa sürede ulaşarak müdahale etmeye çalışıyoruz. Hedefimiz, Türkiye’de yangına en kısa sürede müdahale eden işletmelerden biri olmaktadır” diye konuştu.

Bu yıl itibarıyla yangınlara ilk önce köpük, daha sonrasında ise su ile müdahale edileceğini hatırlatan İşçi, vatandaşların orman arazilerine yakın yerlerde daha duyarlı olmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95