Her Eve Bir Trafik Polisi

Bu yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik Haftası nedeniyle Yatağan’da eğitim veren okullarda seminerler düzenleyen Yatağan Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro ekipleri dün de Hacıyakası Fatih Ortaokulu’ndaydı. Ortaokul öğrencilerine yönelik uygulanan eğitimlerde çocuğun aile içindeki yerinin önemine vurgu yapılarak; “gerekli eğitimi alan her çocuk evlerdeki trafik polisi olabilir” denildi.

Her Eve Bir Trafik Polisi
Her yıl mayıs ayının ilk Cumartesi gününden başlayarak takip eden hafta boyunca kutlanan Trafik Haftası kapsamında okullarda eğitim seminerleri düzenleyen Yatağan Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro ekipleri dün de Hacıyakası Fatih Ortaokulu’ndaydı. 
Bilindiği üzere Trafik Haftası kapsamında düzenlenen benzer seminerler daha önce anaokullarında ve ilkokullarda düzenlenmiş, Trafik ekipleri tarafından yapılan açıklamada amaç; “trafik bilincini çocuklara yerleştirmek” ifadeleriyle açıklanmıştı. 
Hacıyakası Fatih Ortaokulu’nda düzenlenen seminerde ise çocukların aile içindeki yerinin önemine vurgu yapıldı. 
Bilinçli bireyler yetiştirilmesi için küçük yaşlarda verilen eğitimlerin önemine vurgu yapan Yatağan Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amiri Ekrem Öğden; “Benzer seminerler yılın belli zamanlarında ilçede eğitim veren okullarda düzenleniyor. Seminerler sırasında öğrencilerle bire bir diyalog kurabilme imkanı bulduğumuz gibi Trafik Daire Başkanlığı tarafından özel olarak hazırlanan slaytlar eşliğinde trafik eğitimleri de veriliyor. Bilindiği üzere belli yaş gurupları eğitime ve öğrenmeye daha açık. Bu nedenle kendini geliştirmeye en müsait dönemde olan çocuklarımızın şimdi alacakları eğitim çok önemli. Trafik eğitimleri okul müfredatlarında da yer alıyor ancak bu eğitimleri bire bir bizden almalarının etkili olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde yayaların uyması gereken kurallardan, emniyet kemeri kullanımının önemine kadar bütün konuları ele alıyoruz. Slaytlar yardımıyla çocuklara görsel olarak da hitap edebilme imkanımız var. Eğitimler sırasında çocukların merak ettikleri konuları sorabilmeleri de çok önemli. Ayrıca onlardan burada öğrendiklerini günlük hayatta kullanmalarını önemle rica ediyoruz. Örneğin eğitimler sonunda emniyet kemeri kullanımının önemini kavrayan bir çocuk kendisi bu konuya dikkat edeceği gibi anne veya babasını da uyarabilme iç güdüsüne sahip olacaktır. Bu bizim için çok önemli. Amacımız gerekli duyarlılığa sahip olan çocukların çevresinde gördüğü yanlışları da sorgulayabilme yeteneğine sahip olması. 
Eğitimler sonunda onlardan isteğimiz, burada öğrendikleriyle ebeveynlerini de bilgilendirmeleri” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER