“Her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır”

MSKÜ Cerrahi Anabilim Dalı Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Okay Nazlı, “Genel olarak yaşam boyunca her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Dünyada her 3 dakikada bir meme kanseri tanısı konurken her 11 dakikada bir meme kanserinden ölüm vakaları yaşanmaktadır” dedi.

“Her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır”
 Yatağan Belediyesi tarafından belediye toplantı salonunda düzenlenen konferansta, ekim ayının “Meme kanseri farkındalık” ayı olması nedeniyle “Kadında Meme Kanseri ve Erken Tanısı” konusu ele alındı.
Konferansın konuşmacısı MSKÜ Cerrahi Anabilim Dalı Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Okay Nazlı, konferansın amacının, kişinin memesini tanıyarak normalin dışındaki değişiklikleri fark etmesini sağlamak, kendi kendine muayeneyi öğretmek, erken teşhisin önemini kavratmak ve tedavi hakkında bilgiler vermek olduğunu söyledi.
Meme kanserini, memedeki süt bezlerini ve kanallarını döşeyen hücrelerin kontrol dışı olarak çoğalması şeklinde tanımlayan Nazlı, “Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Genel olarak yaşam boyunca her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Dünyada her 3 dakikada bir meme kanseri tanısı konurken her 11 dakikada bir meme kanserinden ölüm vakaları yaşanmaktadır” ifadelerinde bulundu.
Nazlı, Sağlık Bakanlığı’nın 2005 yılı verilerine göre, Türkiye’de her yıl 30 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu ve kansere yakalanan kadınların yüzde 32.8’inin meme kanserine yakalandığını belirterek, “Meme kanserinin erken dönemde teşhis edilmesinde önem taşıyan yöntemlerin uygun bir şekilde kullanımının, meme kanserinin tedavi olanağının yükseltmekle birlikte, bu hastalığa bağlı olarak görülen ölümlerin azaltılmasında da etkili olacağı düşünülmektedir” şeklinde konuştu.
Konferansın sonunda, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz tarafından, Nazlı’ya günün hatırına hediye sunuldu.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68