“Her şey emniyetin bilgisi dâhilindeydi”

Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Muğla’ya hareket eden işçiler, göz altına alınmalarıyla ilgili olarak “Her şey emniyetin bilgisi dahilindeydi” dedi.

“Her şey emniyetin bilgisi dâhilindeydi”
 Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Seçimi öncesinde partisinin Muğla’da düzenlediği mitinge katıldı. Merkez İlçe Menteşe’deki eski garaj alanında düzenlenen miting, 6 Ağustos Çarşamba günü saat 18.00’da düzenlendi.

Erdoğan ile özelleştirmeler hakkında görüşmek için Yatağan Termik Santrali önünde toplanan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye enerji ve maden işçileri, minibüslerle Menteşe’ye hareket etti. İşçileri taşıyan minibüsler, Menteşe şehir girişinde emniyet güçlerince durdurulmuş ve 10 işçi gözaltına alınmıştı.

Konuyla ilgili olarak sabah saatlerinde Yatağan Termik Santrali önünde Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubeleri tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

4C’yi hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini ifade eden Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “4/C’yi kafalarımızdan silelim. Bizleri çiğnemeden bu kapıdan içeri giremeyecekler. Bedeli ne olursa olsun iş yerlerimizi teslim etmeyeceğiz. Birlik olduğumuzda neler olabileceğini dün birlikte gördük. Böyle birlik olup kararlı durmaya devam edersek bizi kimse yıkamaz” dedi.

Özelleştirme sürecinde attıkları her adımda halkın tepkisini almamak için özen gösterdiklerini ifade eden Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, halk desteğini önemsediklerini ve halkla birlikte hareket ettiklerini kaydetti.

6 Ağustos Çarşamba günü Erdoğan’ın Muğla’ya geleceğini öğrendiklerini ve kendisiyle görüşme talebinde bulunduklarını belirten Girgin, görüşme ile ilgili olarak kendilerine bir geri dönüş yapılmadığını söyledi.

Girgin, yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“Her zaman adaletten, hukuktan, diyalogdan yana olduk, bizim bu dakikadan sonra tek muhatabımız Başbakandır. Biz Başbakanı protesto etmeden sadece üzüm yemek istedik. Bir heyet olarak görüşme yapmak istedik, protesto edecek olsaydık emniyetle koordine halinde olmazdık. Ama bizim emniyet ekiplerimiz kraldan çok kralcı oldukları için bizim her kurala uymamıza rağmen bizlere gene şiddeti reva gördüler. Biz emniyet müdürü ile görüşüp nerede oturacağımızı, nerede duracağımızı konuştuk, mitingden sonra da bir heyet olarak Başbakanla görüşeceğimizi dile getirdik. Her şey emniyetin bilgisi dâhilindeydi ama ne olduysa oldu çevik kuvvet ile beraber yaka paça gözaltına alındık. Gece 01.30’a kadar gözaltında kaldık. Bizler eylemlerde pişiyoruz, bizim ham kalmamız daha büyük yıkımlara yol açar. Ekmeğine, kavgasına sahip çıkan işçi arkadaşlarımıza sivil toplum kuruluşlarını ve en önemlisi halkımıza teşekkür ediyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68