Herkes biliyor diye 83 yaşında Kur’an öğrenmeye başladı

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki oğlunun yanında kalan 83 yaşındaki İsmail Düzenli, çevresindekilerin Kur’an-ı Kerim’i okuyabiliyorken, kendisinin okuyamaması nedeniyle 83 yaşında Kur’an kursuna yazıldı. Erzurum’da yaşayan ve kış mevsimlerinde Muğla’daki oğlunun yanında kalan Düzenli, Kur’an-ı Kerim’i okuyamamanın eksikliğini hissettiği için Kur’an kursuna gidiyor.

Herkes biliyor diye 83 yaşında Kur’an öğrenmeye başladı
 Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Yeni Mahalle Camisi’nde açılan Kur’an kursuna katılan ve haftada üç gün düzenlenen kursları aksatmayan 83 yaşındaki Hacı İsmail Düzenli, muhabirimize yaptığı açıklamada, Kur’an-ı Kerim’i okuyarak ibadetini daha huzurlu icra ettiğini söyledi.

Erzurum’da kış mevsiminin sert geçmesi nedeniyle, kışları Yatağan’da maden işçisi olarak çalışan oğlunun yanında geçirdiğini anlatan Düzenli, “Boş zamanlarımda burada Kur’an öğrenmeye başladım. Herkes okuyor, ben rahatsız oluyorum. Ben neden okumayayım diye geliyorum. Namaz kılıyoruz ama Kur’an’ı okuyamıyordum” dedi.

Düzenli, Kur’an kursunda gençlerle birlikte eğitim aldıklarını aktararak, gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Gençlerin bu zamanları, tam da Kur’an öğrenecekleri zamanlar. Bizler ihtiyar olduğumuzdan, yaş geçtiği zaman dilimiz dönmüyor. Ama gençler öyle değil.”

Düzenli’nin Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenme azmine hayran kaldığını dile getiren aynı zamanda Yeni Mahalle Camisi İmam Hatibi olan Kur’an kursu öğreticisi Üzeyir Yıldırım, “Allah kendisinden razı olsun. Kendisi, sabah namazlarını hiç kaçırmıyor. Yaklaşık bir kilometrelik uzaklıktan geliyor. Camide sürekli beraber oluyoruz. Kur’an kursuna her akşam geliyor. Kendisine hayran kaldım. O artık bizim camimizin gülü oldu. Cami cemaati ile kurstaki en yaşlımız” şeklinde konuştu.

Kur’an kurslarının düzenli olarak açıldığını belirten Kur’an kursu öğreticisi Zübeyir Yıldırım, camilerin genç ve yaşlı herkese açık olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Camilerde sürekli ihtiyarlar ibadet ettiği söyleniyor. Onlar da başımızın üstünde ama Peygamber Efendimiz, ‘Namaz kılan ihtiyarları seviyorum ama gençlere aşığım’ demiş. Onun için gençlere sahip çıkıyoruz. Gençler için Yeni Mahalle Camisi Gençlik Kolları’nı kurduk ve bunun için bir oda ayarladık. Onlarla burada görüşeceğiz.  Huzur mekanlarımız olan camilerimize gençlerimiz gelmek istiyor ama bizden de yakınlık olması lazım. Gelmeyen gençlerimizi de bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95