banner80

HOŞ GELDİN MANEVİ BEREKET MEVSİMİ “ÜÇ AYLAR”…

Diyanet Sen Yatağan İlçe Temsilciliği'nden

HOŞ GELDİN MANEVİ BEREKET MEVSİMİ “ÜÇ AYLAR”…
 Yüce Allah’ın bizlere bahşetmiş olduğu mübarek bir zaman dilimine,  üç aylara  girmiş bulunuyoruz. Bizleri bu mübarek zaman dilimine ulaştıran Mevlamıza hamd-ü senalar olsun, O’nun sevgili Rasulu Hz. Muhammed Mustafa (sas)’e salatü selamlar olsun inşallah…                                                                               
Yüce Rabbimiz, mekânlar içinde  mukaddes mekânlar; zamanlar içinde de  mukaddes zamanlar yaratmıştır. Yarattığı mukaddes zamanlardan birisi de; halk içerisinde ‘üç aylar’ dediğimiz kamerî aylardan “Receb, Şaban ve Ramazan” aylarıdır.Bu mukaddes aylar, aynı zamanda “mübarek gece”lerle doludur. Receb ayında; Regaib ve Mi’rac gecesi; Şaban ayında Berat gecesi; Ramazan ayında bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi mevcuttur. Yine âlemlere rahmet Hz Muhammed (sav) peygamber olarak bu aylarda gönderilmiş, gönüllere şifa Kur’an bu aylarda indirilmiştir. Ayrıca;
Üç aylar, af ve mağfiret ayıdır.
Üç aylar, rahmet ve bereket ayıdır.
Üç aylar, tövbe ve istiğfar ayıdır.
Üç aylar, müminlerin kulluğa rağbet(reğaib) etme ayıdır.
Üç aylar, bedenlere ibadet, ruhlara miraç ayıdır.
Üç aylar, günahlardan azad olma/berat ayıdır.
Üç aylar, kulluğun kadrini bilme ayıdır.
Üç aylar, bir muhasebe ve hasat ayıdır.
Üç aylar, manevî birer kazanç mevsimidir. O günlerde sonsuz ve tükenmez hazinelerin sahibi, lütfu ve keremi bol olan Yüce Allah, bire bin, hatta bire yedi yüz bin vermektedir.  Öyleyse manevî bir kazançla ahirete gitmek arzusunda olan bizler, bu mukaddes vakitleri ganimet bilmeli; hayatın çeşitli sıkıntıları ve dünyevi telaşe ile nefsin istekleri karşısında yorgun düşen ruhlarımızı Rabbimizin kulluk kapısına daha arzulu yaklaştırmalı, tövbeyle yeniden tazelenmeli, salih amellerle bu günleri değerlendirme yoluna gitmeliyiz.
Ebedi hayatımızı dünyada yaşadığımız şu kısa hayatımız belirleyecektir. Allah’ın razı olacağı, emirlerinin yerine getirildiği, yasaklarından kaçınıldığı ve insanlığa göndermiş olduğu son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’e uyulduğu takdirde ebedi hayat olan ahiret hayatı cennet olacaktır. Bu aylarda elde ettiğimiz güzel hasletleri,  kazanımları diğer aylar ve günlerde de devam ettirdiğimiz takdirde manevi hayatımızda olgunluğu yakalamış oluruz.
Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere bütün İslam âleminin üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik ediyor;  ülkemiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara, barış ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, Peygamber Efendimizin üç aylar duası ile sözlerimi noktalıyorum:
“ Allah’ım! Receb ve Şaban ayını bize mübarek/bereketli kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.”
ERDEM TEKEDİYANET SEN İLÇE TEMSİLCİSİ

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68