İddialardan Bakan Yardımcısının Haberi Yok!

Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirilmesi için Özelleştirme Daire Başkanlığı’nın çalışma başlattığı iddialarının gündeme gelmesinin ardından Yatağan’ı ziyaret eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Murat Mercan söz

İddialardan Bakan Yardımcısının Haberi Yok!
 Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirilmesi için dosya hazırlığında olduğu iddiaları iş yerlerinde huzursuzluk yaratmaya devam ederken, iki günlük Muğla ziyaretinin bir gününü Yatağan ve çevresine ayıran Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Murat Mercan söz konusu iddialarla ilgili bir bilgisi olmadığını belirtti.

Bilindiği üzere, Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın adı geçen 3 termik santralin özelleştirilmesi için çalışma başlatma hazırlığında olduğu iddiaları özellikle sendika yetkilileri arasında huzursuzluk yaratmış, bu iddialar gündemde olduğu sırada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Murat Mercan’ın bölgede incelemelerde bulunacağı haberleri; “Özelleştirmeler nedeniyle mi geliyor?” sorusunu da beraberinde getirmişti.

İddiaların ardından Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi’nde bir araya gelen Tes-İş ve Maden-İş sendikaları yetkilileri yapılan acil durum toplantısında “özelleştirmeye geçit vermeyeceğiz” mesajı verirlerken, Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan Cuma günü  iş yerlerinde incelemelerde bulundu.

Cuma namazını Turgut Beldesi’nde bulunan tarihi İlyas Bey Camii’nde kılan Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mercan öğleden sonra ise GELİ Müessese Müdürlüğü yemekhanesinde sendika başkanları ve GELİ yönetimiyle bir araya geldi.

Hasan Murat Mercan’a ziyaretler sırasında TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş da eşlik ederken, Bakan Yardımcısı’yla kısa süreli görüşme imkanı bulan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin Yatağan’da oluşan izlenimleri dile getirerek; “Özelleştirme Dairesi Başkanlığı’nın

Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan termik santrallerinin özelleştirilmesi ile ilgili çalışma başlatıldığı duyumunu almış bulunmaktayız. Bu duyumların ardından Bakanlık yetkilileri tarafından yapılan incelemeler işyerlerindeki huzursuzluğu artırdı” şeklinde konuştukları, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Murat Mercan’ın ise; “Bu iddialardan benim haberim yok. Böyle bir gelişme hakkında bilgi sahibi olmadığım için bir şey söyleyemeyeceğim” ifadelerini kullanarak iddialar hakkında bilgisi olmadığını belirttiği öğrenildi.

Ayrıca, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş ziyaret hakkında yaptığı açıklamada; “Uzun süredir bölgeyi ziyaret etmeyi düşünüyorduk. Bu iki aylık bir plan. Yatağan ziyareti kapsamında iş yerleri ve ocaklarda incelemelerde bulunuldu” dedi.

GELİ Müessese Müdürlüğü yemekhanesinde verilen bilgilerin ardından, Stratonikeia Antik Kenti’ni de ziyaret eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yardımcısı Hasan Muran Mercan’a, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş’ın yanı sıra Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu ve Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşlik etti.

Bakan Yardımcısı Murat Mercan ve TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş’ın Yatağan’dan sonraki durağının ise Milas işyerleri olduğu öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER