İHALEDE YOLSUZLUK İDDİASI, ÜZÜCÜ!.

İHALEDE YOLSUZLUK İDDİASI, ÜZÜCÜ!.

İHALEDE YOLSUZLUK İDDİASI, ÜZÜCÜ!.

Basında yer alan Milas,ta “İhalede Yolsuzluk İddiası'na çok üzüldüm.

Öyle sanıyorum ki, bir eğitimci olarak benim üzüldüğüm gibi, haberi okuyan akıl ve mantık sahibi tüm bireyler de bu olaya üzülmüştür.

Çünkü, ihalede yolsuzluk iddiası, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın eğitiminden sorumlu bir kurumumuz kanalıyla işlendiği ile ilgiliydi.

Basında yer alan haberde; “Muğla- Milas ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne düzenlenen ihaleye yolsuzluğu operasyonunda, 11'i kamu görevlisi, 5'i özel şirket çalışanı olmak üzere toplam 16 kişi gözaltına alındı. Aralarında şube müdürleriyle okul müdürlerinin bulunduğu çetenin 38 i yemek ve 83 de taşıma olmak üzere, toplam 121 ihaleye fesat karıştırdığı iddia edildi. İhalelerin sürekli aynı beş şirkete verilerek devletin 3 milyon lira dolandırıldığı ortaya çıktı. Komisyon üyelerinin ihaleleri akrabalarına verdiği anlaşıldı. “denilmekteydi.

Yaşamını, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine ve yetiştirilmesine adamış olan emekli bir eğitimci olarak, haberi basında görünce gerçekten de kahroldum ve fazlasıyla üzüldüm.

            Üzücü haberde,”Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde 2009_2010 yıllarında gerçekleştirilen yemek ve taşıma ihalelerine fesat karıştırıldığı ihbarını aldı. 7 Eylül 2010 tarihinde projeli çalışma başlatan polis ekipleri 11 ay süren takip sonucunda 38'i yemek, 83'ü taşıma olmak üzere toplam 121 ihaleye fesat karıştırıldığını tespit etti. Yapılan incelemede yemek ve taşıma ihalelerinin sürekli aynı şirketlere verildiği ortaya çıktı. Dosyalarda gerekli yeterliliğe sahip olmayanların ihaleyi kazandırıldığı, kesin teminatlar yatırmadan ihalelerin verildiği, katılımcılara hizmet alım sözleşmeleri imzalatılmadığı, komisyon üyelerinin akrabalarına ihale verdiği belirlendi. Uzman soruşturma yöntemlerinin kullanıldığı soruşturma raporu bilirkişi raporlarıyla tespit edildi. Polis delil ve bilgilerin toplandıktan sonra 50 personelin katılımıyla Milas'ta 14, Muğla merkezde 1 ve Bodrum'da bir olmak üzere toplam 16 ayrı noktaya dün sabah (Salı) eş zamanlı baskın düzenledi. Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli 3, Milas ilçesinde değişik köylerde bulunan İlköğretim okulu Müdürü görevlerini yürüten 6 ve Milas İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kamu görevlisi olmak üzere toplam 11 Kamu görevlisi ile yemek ve taşıma ihalesi yüklenicisi 5 kişi gözaltına alındı. Toplam 16 kişi Muğla Emniyet Müdürlüğüne getirildi.”  şeklinde yer alıyordu. Bu haber henüz iddia şeklindeki bir olayı vermekteydi.

            Tabiî ki bu iddianın sonucunu, güvenlik güçlerinin tespit ettikleri veriler ve raporlar doğrultusunda yargı organları belirlemiş olacak.

            Sonucu ne olursa olsun, olayın bir eğitim kurumu üzerinde odaklanması, bu üzücü olaya da bazı eğitimcilerin, yöneticilerin ve çalışanların da karışmış olması, üzüntümüzü ikiye katlıyor. Çünkü sadece çocuklarımızın geleceğe hazırlanması için görev yapması gerekenler, maddi çıkar uğruna, bu görevlerini kötüye kullanmış oluyorlar ki, bu olay oldukça üzücüdür.

Dileğimiz, ortaya atılan iddiaların, iddia edildiği gibi olmaması, yargı organların vereceği kararla, hem eğitim kurumumuzun, hem de eğitimcilerin ve bu kurumlarda çalışanların temize çıkmalarıdır.

Ancak, bilinçli olarak ihalede yolsuzluk gerçekten de yapıldıysa, gerek taşımalı eğitimde, gerekse öğrencilere verilen yemek ihalelerinde yolsuzluğa göz yumulmadıysa, dürüst olarak bu görevleri yerine getirenlerin haklarının korunması bakımından, kimsenin bu kişileri zan altında tutması doğru olamaz.

Önümüzdeki süreçte,  bu iddiaların sonucunu açıklıkla görebileceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68