İki Bin Yıllık Agustus Tapınağı Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Kazı çalışmalarının yıl boyu devam ettiği Stratonikeia Antik Kenti'nde, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen ve İlk Roma İmparatoru Agustus'un adını taşıyan tapınağın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar başladı.

İki Bin Yıllık Agustus Tapınağı Gün Yüzüne Çıkarılıyor
 Helenistlik çağdan, Osmanlı dönemine kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izini taşıyan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarına öncülük eden Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat  Fakültesi  Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Bilal Söğüt, 2000 yıllık olduğu tahmin edilen Agustus Tapınağı'nın gün yüzüne çıkarılması için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Söz konusu tapınağın ilk Roma imparatorlarından Agustus'un adını taşıdığına vurgu yapan Kazı Başkanı Bilal Söğüt;  “Stratonikeia Antik Kenti dünyada eşi olmayan bir antik kent. Çünkü  burası dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olmasının yanı sıra Helenistlik Çağ'dan Osmanlı dönemine kadar gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izini taşımaktadır.  Agustus Tapınağı ise çok önemli bir tarihi doku. Tapınakta kazı çalışmaları tamamlandığında  restore ederek  rövelede  görüldüğü  hale getireceğiz.  Burada hem kazı çalışmaları yürütülüyor hem de  tarihi dokular restore edilerek  gelecek kuşaklara aktarılıyor. Aynı alanda   daha önceki tarihlere aitte  tapınaklar  çıkmasını bekliyoruz. Çıkarılan tüm eserler kayıt altına alınıp parça olanlar titiz çalışmalar sonucu birleştiriliyor” dedi.

40 Olan Sayı 100'e Çıkacak

Ayrıca Prof. Dr. Bilal Söğüt yaz sezonunda çalışmaların daha geniş bir kadroyla devam ettirileceğini de belirtti.

Stratonikeia Antik Kenti'ndeki çalışmaların çok yönlü olarak devam ettirildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Söğüt; “Stratonikeia Antik Kenti'nde 12 ay boyunca kazı çalışmaları devam ediyor.  Önümüzdeki günlerde öğrencilerin gelmesiyle  şu anda  40 olan çalışan sayısı 100'ün üzerine çıkacaktır” şeklinde konuştu ve Stratonikeia Antik Kenti efsanesi hakkında bilgi vererek; “M.Ö. 200-300'lü yıllarda Karia dönemlerinde zamanın kralı, güzelliğiyle dillere destan olan Stratonikeia'yı eş olarak seçmiş. Gel gelelim Stratonikeia, kralın oğlunun sevgilisiymiş ancak iki sevgili bu durumu krala açıklayacak cesareti bulamamış.  Oğul Antiochos hastalanmış, yataklara düşmüş. Ona şifa vermek için Mısır'dan gelen bir hekim Antiochos'un hastalığının aşkından kaynaklandığını anlamış ve bu durumu düzeltmek için kral gidip şöyle demiş: “Kralım oğlunuzun derdini anladım, benim karıma aşıktır!” O böyle deyince kral da “Benim oğlumdan önemli mi boşan oğlumla evlendirelim karını!” demiş. Hekim de “Böyle şey olur mu? Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?” diye sorunca kral hekimi ikna etmek için “Hemen karımı boşayıp oğlumla evlendirirdim.” demiş. Hekim aldığı cevaptan memnun “O zaman doğruyu söyleyeyim, oğlunuz karınız Stratonikeia'ya aşıktır.” deyince kral da sözünden dönmemiş ve karısını oğluyla evlendirmiş. Antiochos da büyük bir sevinçle karısı için bu kenti kurmuş” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56