İklim değişikliğinin tarıma yansımaları anlatıldı

Yatağan ilçesinin Gökpınar Mahallesi’nde, “İklim Değişikliği ve Tarım Yansımaları, Kırsal Kalkınma ve Kooperatifleşme Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programları, Hayvancılıkta Alınacak Önlemler” konulu konferans verildi.

İklim değişikliğinin tarıma yansımaları anlatıldı

Yatağan ilçesinin Gökpınar Mahallesi’nde Mahalle Muhtarı Kudret Uçar’ın girişimleriyle, Turgut Avcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “İklim Değişikliği ve Tarım Yansımaları, Kırsal Kalkınma ve Kooperatifleşme Kırsal Kalkınma Hibe Destek Programları, Hayvancılıkta Alınacak Önlemler” konulu konferansta, iklim değişikliğinin tarıma yansımaları anlatıldı.

Konuşmacılarının Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gökşen Çapar, Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu, Twente Üniversitesi’nden Uluslararası Uzman Dr. Ertuğ Erçin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muammer Tuna, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Katılımcıları, Muğla Büyükşehir Belediyesi Uzman Kadrosu olduğu konferansa, mahalle sakinleri ve çevre mahallelerden vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Konferansa, Muğla Valiliği Özel Kalem Müdürü Baki Gencel, daire amirleri, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Muhtar Kudret Uçar, muhtarlık olarak kırsal mahallelerde yaşayanların ve çiftçilerin sorunlarına çözüm önerileri bulmaya ve onların bilgileneceği etkinlikler düzenlemeye çaba sarf ettiklerini söyledi.

Uçar, amaçlarının tarım arazilerinin iklim değişikliğine bağlı gittikçe artan su ihtiyacını ve azalan su kaynaklarına adaptasyon sağlamak ve tarıma yansımalarını anlatmak olduğunu belirterek, “Köylülerin kendi ürettiği sütün GDO’dan arındırılmış ari üretim programına uygun, kooperatifleşerek kolektif, katılımcı, şeffaf ve sorgulanabilir bir üretim anlayışıyla sürdürülebilir pazar oluşturmak istiyoruz. Bu faaliyetlere başlarken halkımızla beraber ilçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nden alacağımız eğitimle başlamak, aynı zamanda Tarım ve Orman Müdürlüğü ile kolektif bir şekilde hareket etmek istiyoruz. Üreteceğimiz yoğurt ve peynirin paket ürünleri, kooperatifin faaliyetlerine uygun gıda kodeksli ve özellikle üniversite onaylı ürünlerle ilerlemek istiyoruz. Bu sayede hem katma değer oluşturmak hem de halkımıza daha sağlıklı ürünler sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Valilik Özel Kalem Müdürü Baki Gencel, Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Uzmanı Ahmet Esen, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu da birer konuşma yaptılar.

Konferans, alanında uzman kişilerin verdikleri bilgilerle devam etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER