20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

İlçe Tarım’dan Bir Yenilik Daha!

Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, genellikle meyve bahçelerinde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Azaltılmış toprak işlemeli tarım ve yağmur hasadıyla birlikte erozyonun önüne geçilmek istenildiği gibi masrafları azaltarak kârın artırılması amaçlanıyor.

07 Kasım 2013 Perşembe 20:00
Bu haber 1368 kez okundu
İlçe Tarım’dan Bir Yenilik Daha!

 Hayata geçirdiği çok sayıda projeyle çiftçinin daha kaliteli ve kârlı ürünler elde etmesini sağlayan Yatağan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, son olarak azaltılmış toprak işlemeli tarım ve yağmur hasadı demonstrasyonu ile erozyon ve su birikimini engellemeyi amaçlıyor. Bunun yanı sıra, çiftçinin, bu çalışmanın faaliyete geçtiği arazilerden daha az masrafla daha fazla kâr elde etmesi amaçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Esenköy-Deştin-Doğan Şeref Köyü’nden Sorumlu TAR-GEL Personeli Ziraat Mühendisi Hulusi Atasoy, yeni projeyle ilgili verilen eğitimlerin öneminden bahsetti.

Atasoy; İlimizde zeytin, badem gibi meyvelerin yetiştiriciliği genellikle kurak iklim koşullarında ve eğimli alanlarda, yağışa bağımlı olarak yapılmaktadır. Bu gibi alanlarda toprak işleme yöntemini seçmek erozyon ve su muhafazası bakımından oldukça önemlidir. İlimizde genel olarak yoğun toprak işleme uygulamalarının toprak yapısına, doğaya ve bitkilere zararı yapılan eğitim ve yayım çalışmalarında önemle vurgulanmaktadır. Özellikle sık ve derin sürümün köklere zarar vererek hem verimde düşmeye, hem de bazı hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle meyve bahçelerinde ve özellikle yağışa bağılı yetiştiriciliğin yapıldığı alanlarda geleneksel toprak işleme yöntemleri yerine toprak işlemesiz tarım ve örtülü toprak işleme gibi alternatif yöntemler önerilmektedir.

İlimizde bu uygulamaların tanıtılıp yaygınlaştırılması amacıyla Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürlüğünce 2012 yılı demonstrasyon çalışmalarına başlanmıştır. 2013 yılında da Yatağan İlçesi Esenköy’de Ömür Tatar’ın zeytinliğinde bu doğrultuda dört yıl sürecek bir çalışma başlatılmıştır. Bu süre içerisinde verimdeki değişme, maliyet analizi gibi faktörler incelenerek çalışmanın uzun dönemde ortaya çıkacak farklılıkları gösterilecektir. İlk yıl çalışmaları olarak meyilli olan arazide erozyonun önlenmesi ve yağmur sularının toprağa infiltrasyonunun sağlanması için su akış yönlerinin belirlenmesi, uygun kısımlara kanallar açılması ve hem örtü bitkisi oluşturmak, hem de toprağa organik madde sağlamak amacıyla fiğ ekimi yapılmıştır” dedi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV