İlgisizlik, “Güzelköy”ü çirkinleştiriyor!

Tarihi dokusunu koruması nedeniyle birçok film ve dizinin çekildiği, özellikle yerli turistlerin ilgi odağı halinde gelen Yatağan’ın Bozüyük Mahallesi’ndeki aralarında tescilli ağaçların da bulunduğu birçok ağaç, ölüme terk edildi.

İlgisizlik, “Güzelköy”ü çirkinleştiriyor!

Tarihi yapısı nedeniyle yörede çekilen “Güzelköylü” televizyon dizisinin ardından ününe ün katarak “Güzelköy” olarak anılmaya başlanan ve özellikle yerli turistlerin ilgi odağı haline gelen Yatağan ilçesinin Bozüyük Mahallesi, pandemi sürecinde turistik ziyaretlerin azalması nedeniyle adeta unutuldu. Ziyaretlerin azalması nedeniyle ilgili kurumların bazılarının da yöreye ilgisi giderek azaldığı görüldü.

Büyükşehir Yasasıyla birlikte belde hüviyeti elinden alınarak “mahalle” kimliğine büründürülen Bozüyük’ün meydanında bulunan asırlık tescilli çınar ağacı, ilgisizlik nedeniyle kurudu. Muhtarlığın girişimlerine rağmen tescilli ağacın kurtarılmaması özellikle yöre halkının tepkisine neden oldu.

Öte yandan, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Hacı Şükrü Evi’nin bahçesinde bulunan bir çınar ağacı ile yine Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Evi olarak hizmet veren tesisin bahçesindeki birçok limoni servi ağacı da adeta ölüme terk edilerek kurumlarına göz yumuldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bozüyük Muhtarı Ahmet Yanmadık, “Bozüyük’ümüzde bulunan aralarında tescilli çınar ağaçlarının da bulunduğu birçok ağaç, ne yazık ki ilgili kurumların ilgilenmemesi nedeniyle kurudu. Bu ağaçlar, mahallemizin güzelliğine güzellik katarken şimdi tehlike saçıyor. Kuruyan ağaçların dalları, zaman zaman ağaçların altından geçen vatandaşlarımızın ve araçların üzerine düşüyor ve yaralanmalara sebep oluyor. Bu ağaçların kuruduğunu yetkililere bildirmemize rağmen kimse ilgilenmedi. Ben kuruyan tescilli ağacın hemen yanına iki tane çınar fidanı diktim. Ama elimden bu kadarı gelmektedir. Yetkililerden bu konuda destek ve ilgi bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68