İlk Sıraya Yatağan Yerleşti

Dün Yatağan METEM Okulu’nda kan bağışları kabul eden Kızılay yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, Yatağanlıların kan bağışı konusunda gereken duyarlılığı gösterdiği belirtilerek; “Muğla ve çevresinde en fazla kan bağışı yapılan ilçe olarak Yatağan göze çarpıyor. Aynı şekilde Milas halkı da kan bağışı konusunda gayet duyarlı” denildi.

İlk Sıraya Yatağan Yerleşti
 Kızılay’ın kan bağışı konusundaki duyarlılığı artırmak amacıyla okullarda düzenlediği seminerler devam ederken, Kızılay yetkililerinin dünkü durağı Yatağan METEM Okulu oldu. 
Bilindiği üzere, Kızılay Marmaris Şubesi yetkilileri Salı günü Yatağan METEM Okulu’nda kan bağışı konusunda eğitim düzenlemiş ve eğitimin ardından okulda kan bağışlarının kabul edileceği belirtilmişti. 
Eğitimlerin ardından dün okul bahçesine yerleştirilen Kızılay gezici aracına METEM öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. 
18 yaşını dolduran öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve okul yönetiminin de kan bağışında bulunduğu öğrenilirken, okul yemekhanesinde öğrencilerle bir araya gelen Dr. Ruhi Gündüz; “Kan bağışının önemini kavrayan bireyler gelecek adına çok önemli. Bu nedenle okullarda düzenlenen seminerlerle öğrencilere kan bağışının önemini anlatmaya çalışıyoruz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kan üretilemeyen bir doku olduğu için tek kaynağı bilinçli bağışçılardır” dedi ve kimlerin kan bağışında bulunabileceği hakkında da bilgi vererek; “18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük her sağlıklı birey kan bağışı yapabilir. Bazı hastalık geçiren kişiler hiçbir zaman kan bağışında bulunamayacağı gibi bazı hastalıklar nedeniyle tedavi gören kişiler ise belli bir zaman sonra bağışta bulunabilir” ifadelerini kullandı. 
Ayrıca, gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Dr. Ruhi Gündüz; “Kızılay Marmaris Şubesi olarak gezici araçlarımızla çeşitli merkezlerde kan bağışlarını kabul ediyoruz. 
Kan bağışı konusunda Yatağan yüksek oranıyla dikkat çekiyor. Yatağan ile birlikte Milas’ı da ilk sıraya koyabiliriz. Kan bağışının önemini kavramış olan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68