İmkansızlıklara rağmen gelen başarılar, miniklere örnek oldu

Yatağan ilçesinde eski okçuluk sporcusu aile hekimi tarafından kurulan okçuluk takımı, 3 yıl içerisinde 31 madalya kazandı ve 6 Türkiye rekoru kırdı. Çalışmalarını atıl vaziyetteki TEKEL’in eski tütün deposunda sürdüren takımın sporcularını örnek alan 5 minik öğrenci de takıma katılarak Türkiye Minikler Salon Şampiyonası’na hazırlanıyor.

İmkansızlıklara rağmen gelen başarılar, miniklere örnek oldu
 Yatağan ilçe merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Bencik Mahallesi Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi Ejder Sözen tarafından 3 yıl önce kurulan okçuluk takımı, bir sporcuyla başladığı faaliyetine, daha sonra katılan sporcularla birlikte 17 sporcuyla sürdürüyor.

Büyük bir çoğunluğu Bencik Ortaokulu ve İlkokulunda okuyan öğrencilerin oluşturduğu takım, hafta içi her gün derslerin bitmesinin ardından Bencik’te bulunan atıl durumdaki TEKEL’in eski tütün deposunda toplanarak, Antrenör Sözen önderliğinde antrenmanlarını yapıyor.

Takımın Antrenörü Sözen, muhabirimize yaptığı açıklamada, Muğlaspor’dan lisanslı Bencik Ortaokulu Okçuluk Takımı olarak geçen seneye kadar 12 sporcuyla şampiyonalara katıldıklarını, bu yıl takıma katılan 10 ve 11 yaşlarındaki 5 sporcuyla takımdaki sporcu sayısının 17’ye çıktığını söyledi.

2015 yılı için iddialı olduklarını ifade eden Sözen, hedeflerinin ise eski sporcularının katılacakları turnuvalarda başarılarını tekrarlamaları ve takıma yeni katılan minik sporcular ile kadroyu genişleterek takımı daha da güçlendirmek olduğunu kaydetti.

Takımdaki 5 sporcunun milli takım havuzuna girdiğini söyleyen Sözen, “Amacımız, hem yıldızlarda milli takım düzeyine ulaşmak ve milli takıma sporcu sokmak, hem de daha önce elde ettiğimiz başarıları aynı şekilde tekrarlamak olacaktır” dedi.

Atıl vaziyetteki depoyu antrenman sahası yaptılar

Yeni oluşan kadro ile katılacakları ilk şampiyonanın, şubat ayı içerisinde Bursa’da düzenlenecek Türkiye Okçuluk Federasyonu Faaliyet Programında yer alan Türkiye Minikler Salon Şampiyonası olduğunu kaydeden Sözen, şampiyonaya en iyi şekilde hazırlandıklarını belirterek, “Mevsim şartları gereği mahallemizde atıl durumda bulunan TEKEL’in eski tütün deposunu salon haline getirdik. Çalışmalarımızı burada yapıyoruz. Sporcularımla birlikte her gün okul çıkışında burada toplanıyoruz. Çocuklar saat 3 gibi geliyorlar. 5 buçuğa kadar her gün düzenli olarak antrenmanlarımızı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Minikler, malzemelerini dönüşümlü kullanıyor

Bursa’daki şampiyonanın ardından ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yıldızlar kategorisindeki sporcular için şampiyonalar düzenleneceğini ve takımdaki bu kategori sporcularının da şimdiden hazırlıklara başladığının altını çizen Sözen, “12 sporcunun donanımını geçtiğimiz dönemlerde kamu kurum ve kuruluşlarımızın destekleriyle tamamlamıştık. Ekibime 5 sporcu dâhil edebildim. Onlar da malzemelerini dönüşümlü olarak kullanıyor. Eğer ileriki dönemlerde onların da malzemelerini temin edebilirsek, takıma entegrasyonlarının daha hızlı olacağını düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

Malzeme yetersizliği nedeniyle takımın kadrosunu genişletemediklerini sözlerine ekleyen Sözen, kendilerine malzeme desteğinde bulunan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Yardımcısı Tarcan Oğuz’a teşekkür ettiğini söyledi.

Okul Müdürü İsmet Demirel ise, okçuluk takımındaki sporcuları tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Bencik Ortaokulu Müdürü Demirel, okul olarak sporculara desteklerinin süreceğini ifade ederek, takımın antrenörü Ejder Sözen’e öğrencilerin ufkunu genişlettiği için teşekkür etti.

Ağabey ve ablalarını örnek aldılar

Takıma yeni katılan 11 yaşındaki Ceyda Kömür, ablası Sena’nın katıldığı 2 ulusal yarışmadan bir gümüş ve bir bronz madalya ile döndüğünü belirterek, ablasının başarılarının kendisinin okçuluk sporuyla ilgilenmesini sağladığını söyledi. Ablasının sayesinde okçuluğa başladığını ifade eden Kömür, “Ablam da ok atıyordu, ben de ablam gibi ok atmak ve şampiyon olmak istedim. Zaten onları izleyince hep onlar gibi olmak istiyordum. Ejder ağabeyim de beni okçuluk takımına aldı. Okçuluğa bir ay önce başladım ve çok hızlı ilerliyorum. Ejder ağabeyim ve ablam bana bu konuda destek oluyor, bu nedenle okçuluğu yapabileceğimi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

10 yaşındaki Buket Çamlı ise, ablası Demet’in katıldığı bir ulusal şampiyonadan altın madalyayla dönmesinin ardından okçuluğa merak saldığını ve onun elde ettiği başarıyı örnek aldığını ifade etti. Okçulukla uğraşmaya başladıktan sonra daha disiplinli bir hayata adım attığını belirten Çamlı, “Okçuluk, derslerimizdeki başarılarımızın artmasını sağladı. Ablam gibi madalyalar kazanmak istiyorum. Bu nedenle okçuluk takımına katıldım. Okçuluk çok güzel” dedi.

Şubat ayında Bursa’da düzenlenecek olan şampiyonanın, sahne alacakları ilk şampiyona olacağını söyleyen Ceyda Kömür (11) ve Caner Çamlı (11), şampiyonaya “İlk şampiyona, ilk madalya” sloganıyla hazırlandıklarını ifade etti.

As kadronun yanı sıra, takıma yeni katılan miniklerden 11 yaş kategorisinde yarışmaya katılacakların yanı sıra, yarışmalara katılamayacak olan 10 yaş kategorisindeki Gülşenur Yeşil, Buket Çamlı ve Sıla Aydın’ın da, şampiyonanın havasını teneffüs etmesi için Bursa’ya götürüleceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68