İngiliz gazeteciler Stratonikeia’yı gezdi

Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle Muğla’ya gelen İngiliz gazeteciler, Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek, ilçede üretilen zeytinyağlarını tattılar.

İngiliz gazeteciler Stratonikeia’yı gezdi
 Bodrum Belediyesi ve TAV Havalimanları işbirliği ile düzenlenen bir etkinlik kapsamında Muğla’da bulunan İngiliz gazeteciler, Yatağan’a geldi. Stratonikeia Antik Kenti’ne gelen yaklaşık 20 kişilik heyeti, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ile birlikte Yönetim Kurulu Üyeleri Kenan Gürbüz ve Ferit Topaloğlu karşıladı.

Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz Stratonikeia Antik Kenti ve Yatağan hakkında bilgiler verdi. Başkan Yardımcısı Oğuz, İngiliz gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, “İlçemiz 50 bin nüfuslu, tarihi, kültürü ve coğrafyasıyla ön plana çıkan bir yer. Stratonikeia, dünyanın en büyük mermer antik kenti. Türkiye’de mermer sektörünün yüzde 30’unu Muğla, bunun da yüzde 15’ini Yatağan karşılıyor. Ayrıca zeytinyağı konusunda da ön plana çıkan bir ilçeyiz. Bu konuda Japonya ve Amerika’da birincilik elde edildi” diye konuştu.

Arkeolog eşliğinde Stratonikeia’yı gezen İngiliz gazeteciler, bölge hakkında bilgiler aldı. Kazı evi olarak kullanılan Hasan Şar Evi’ne gelindiğinde ise üretilen zeytinyağlarının tanıtımı ve tadımı yapıldı.

İngiliz meslektaşlarının Yatağan’a gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ise şöyle konuştu:

“Sizleri Muğla’da görmekten ve misafir etmekten dolayı çok mutluyuz, biz de sizlerle aynı gemide yolculuk eden meslektaşlarınızız. Mesleğimizin zorluklarını çok yakından bilen insanlarsınız. Bu anlamda önemli bir görevi ifşa ettiğimizi de söyleyebilirim. Kamuoyunun doğru haberlerle bilgilendirilmesini önemsiyor, bu anlamda hepinizin bu ehliyete sahip olduğunuzdan şüphemiz yok.”

Cemiyet hakkında da bilgiler veren Başkan Akbulut, bir yıldır yaptıkları faaliyetlerden de kısaca bahsetti. Gazetecilik mesleği hakkında bir farkındalık yaratmak istediklerini söyleyen Akbulut, bu konuda çalışmalar yaptıklarını ve bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

MGC Başkanı Akbulut, Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak meslektaşlarıyla iş birliği içinde hareket etmek ve bu tür çalışmalara yön vermek için ilerleyen zamanlarda yapılacak projeler için İngiliz gazetecileri davet etti.

Gezi, İngiliz Gazeteciler, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95