İnşaat işçileri için son fırsat!

Geçici Ustalık Yetki Belgeleri, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçersiz olacak olan işçiler için, inşaat sektöründe çalışmaya devam edebilmesi için 40 saatlik kurs başlatıldı.

İnşaat işçileri için son fırsat!
 İnşaat ustalarının 1 Ocak 2015 tarihinden önce belediyelerin imar ve şehircilik müdürlüklerinden almış oldukları Geçici Ustalık Yetki Belgelerinin geçersiz duruma gelecek olması nedeniyle, Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliğiyle, yetki belgesi almak için kurs başlatıldı. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Toplantı Salonu’nda İnşaat Mühendisi Ahmet Işık tarafından verilen kursların ise 40 saat süreceği öğrenildi. 24 Kasım 2014 tarihinde saat 10.00’da başlayan kurslar ise, 28 Kasım tarihine kadar sürecek.

Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, ocak ayından sonra ustalık belgesi olmayan inşaat işçilerinin çalıştırılmayacağını belirterek açılan kurslara kayıt yaptırılmasını istedi.

16 Aralık 2010 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik" uyarınca Ocak 2012 tarihinden itibaren inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunlu hale geldi. Yönetmelik sonucunda inşaatlarda belgesiz işçi çalıştırılmayacak. Birçok işçinin mağduriyeti ise Halk Eğitim Merkezi ile Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliğiyle açılan kurslarla giderilecek.

Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, inşaatlar da çalışan ustalar için ustalık belgesi kursları açacaklarını, kurs başvurularının ise Ocak 2015'e kadar yapılması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68