“İnsanda biraz olsun vicdan ve ahlak olmalı”

Yatağan Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşmede işçilere yapılan zammın fazla olduğu konusunda sosyal medyada gündem olmasına tepki gösteren Belediye-İş Sendikası tarafından basın açıklaması yapıldı.

“İnsanda biraz olsun vicdan ve ahlak olmalı”

Yatağan Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşmede işçilere yapılan zammın fazla olduğu konusunda sosyal medyada gündem olmasına tepki gösteren Yatağan Belediyesi çalışanlarının katılımıyla Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay tarafından basın açıklaması yapıldı. Belediye önünde yapılan açıklamaya Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ve Tes-İş Şube başkanı Fatih Erçelik de destek verdi.

Yapılan açıklamada, bir vatandaşın sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımın gündem olduğunu belirten Akbay, “Aday olmayan bir belediye başkanı var. Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, hazır da aday değilken biraz içindeki kini kusup, hem de onu yerden yere vurup eleştirirse güya Belediye Başkanlığına kim gelirse gelsin sorumlu muhalif olarak ‘aferin’ alacak. Başlamış yeni gelecek Belediye Başkanının ‘enkaz devraldık’ edebiyatı yapması için yolunu temizlemeye. İşe önce ‘Allah kolaylıklar’ versin temennisiyle başlamış. Ardında da Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ı eleştirmiş, hızını alamamış olacak ki, ‘kimsenin aldığı parada gözümüz’ yok demesine rağmen alın teriyle evine ekmek götüren işçiler aklına gelmiş, Yatağan’daki bütün eksikliklerin Hükümetin yerel yönetimler için aldığı kararların tüm sorumluluğunu, kaynağı belirsiz bütçe rakamlarıyla işçilere yüklemiş. Şu kadar zam aldılar, bu kadar zam alacaklar söylemiyle işçileri önce hedef göstermiş. Sonra da Belediye çalışanlarını çok sevdiğini söylemiş. Bu vatandaş şunu bilmiyor ki Toplu İş Sözleşmesi her yıl tarafların Şubat ayında bir araya gelerek ücret artışlarının yapılması gerektiğini” diye konuştu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“İnsan da biraz olsun vicdan ve ahlak olmalı. Sizin; ucuz, kalitesiz ve içi boşalmış siyaset oyununa dahil ettiğiniz belediye işçileri, kent yaşamının tüm hizmetini gören kişilerdir. Yeri geliyor sizin burnunuzu tıkayıp geçtiğiniz kanalizasyondan, çöpten ve aklınıza gelen her işte çalışıyorlar. Biraz insaf, biraz vicdan, biraz da ahlak istiyoruz. Biliyoruz bu zamanda bunlar çok kolay bulunmuyor. Ama biz yine de istiyoruz. İstatistik kurumunun açıkladığı enflasyon yüzde 20’leri geçmişken, gerçek enflasyon yüzde 30-35’lerdeyken, dört kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 543 lirayı geçmişken işi gücü bırakıp işçilerin ücretlerini yalan yanlış gündeme getirmek, bunu yaparken de ilgilenmiyormuş gibi yapmak ahlaka vicdana sığar mı? Aranızdaki menfaate dayalı siyaset oyununa işçileri alet etmeyin. Böyle siyaset anlayışı yerin dibine batsın. Bizi bu işlere karıştırmayın, biz bu mantığı çok iyi biliyoruz, tanıyoruz.1980 darbesini yapan Kenan Evren’de de aynı mantık vardı. O da önce belediye çöpçülerinin aldığı ücreti gündeme getirirdi. Evren’in nasıl gittiğini, giderken arkasından neler söylendiğini işçi kenti Yatağan çok iyi bilir. Siz de arkanızdan iyi söylenmesini istiyorsanız, işçilerle onların alın teriyle uğraşmayın. Ekmek derdinde olanları kendi siyasetinize alet etmeyin."

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil BERBEROĞLU
Halil BERBEROĞLU - 13 ay Önce

Çok belli bu yazıyı kalemi ve edebiyatı gayet güzel biri veya birileri ele almış,yazmış. Kimsenin burada konuyu saptırmasına ve çarpıtmasına gerek yok. Konunun ve yazının çöp birimin de çalışan işçilerin veya diğer çalışan arkadaşların maaşıyla alakası yoktur. Kimsenin de işçilerin kazandığı parada da gözü yoktur. Buradan çıkarak algı operasyonu ve linç kampanyası başlatma çabalarının olduğu alenidir,açıktır. Gayet ki 20 yıldır taş üstüne taş koymayıp tek çivi çakmadan basıp gitme fikri kolay olmayacaktır. Herkes, herkesin ne yaptığını ve yapmadığını çok biliyor. Bezmiş ve doymuş bu halkı Gider ayak daha da kendilerinden bezdirme çabalarını hayranlıkla izleniyor. Keşke bu kadar gösterilen kirletme kampanya çabaları hizmet etme,hizmet getirme konusun da gösterilseydi. YAZIK

Selayi GENÇER
Selayi GENÇER - 13 ay Önce

Başkanım Behçet SAATÇI ve siz ne güzel olurdu.

SIRADAKİ HABER

banner56