banner80

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmayan Esnafların Dikkatine!

Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerini İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası konusunda uyardı.

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmayan Esnafların Dikkatine!
 

50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için 1 Ocak 2014 tarihinde uygulamaya giren iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma şartı hakkında bir açıklama yapan Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, Bildiğiniz gibi 2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yürürlüğe girdi. Böylece bütün işyerleri için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma şartı başladı. Bu yükümlülük 50'den fazla işçi çalıştıran tüm işyerleri için 1 Ocak 2013'te uygulamaya girdi. 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için 1 Ocak 2014 ‘te uygulamaya girdi. Örneğin kuaförler, marangozlar, kasaplar, konfeksiyon atölyeleri ve sanayi işyerlerinin tamamı tehlikeli ve çok tehlikeli kapsama giriyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını takip etmek üzere İSG Katip adı verilen bir sistem kurdu. İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştıran veya dışarıdan hizmet alan bütün işverenler, bu sözleşmelerin içeriğini İSG Katip'e yüklemek zorunda. Bu sayede Bakanlık, işyerine denetime gelmeden iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırıp çalıştırmadığınızı tespit edebiliyor.

- Bütün işverenler çalıştırdıkları sigortalıları SGK'ya bildiriyor. Bu bildirimlerle işyerinin hangi tehlike sınıfında sayıldığı da öğrenilmiş oluyor.
- Bu işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli olanlar tespit ediliyor.
- SGK kayıtları ile İSG Katip kayıtları karşılıklı kontrol ediliyor.
- 50'den fazla çalışanı olup da 
1 Ocak 2013 itibariyle veya çalışan sayısına bakılmaksızın tehlikeli veya çok tehlikeli statüde olduğu halde 1 Ocak 2014 itibariyle İSG Katip sistemine bildirim yapmamış olanlar tespit ediliyor.

Böylece işyerinizde denetim yapılmadığı halde, otomatik olarak cezalı duruma düşebilirsiniz.

Cezalı duruma düşmemek için en kısa zamanda Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta bulunan esnaflarımızın iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırması gerekmektedir.                                          

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68