İŞ KURANA 100 BİN TL

MUTSO ve KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitimler sonucunda projelerini KOSGEB’e onaylatan yeni girişimcilere 30 bin TL’si hibe, 70 bin TL’si kredi olmak üzere 100 bin TL destek veriliyor.

İŞ KURANA 100 BİN TL
 Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitimler sürüyor. 6 – 15 Ocak tarihlerinde Muğla’da verilen eğitimler, 27 Ocak-5 Şubat tarihlerinde Yatağan’da verilecek. Bu eğitimlere katılanlar, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanıyor ve KOSGEB’e sunmak için proje geliştiriyor. Eğer projesi kabul olursa, 30 bin TL hibe, 70 bin TL de kredi almaya hak kazanıyor.

Yatağan’daki eğitimler dün başladı. Saat 09.00’da Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda başlayan eğitimlerde, Proje, Yönetim ve Eğitim Danışmanı Mehmet Billorer tarafından kursiyerlere girişimcilik konusunda bilgiler verildi.

“Sermaye Devletten Geliyor”

Billorer, eğitimler hakkında yaptığı açıklamada; ''KOSGEB destekleri ile ilgili olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Bölgemizin sürekli yeni iş yerlerine yeni girişimci desteği kapsamında iş planı hazırlama danışmanlığı ve iş kurma desteği verilmektedir. Kuruluş giderlerinin, alınacak makine teçhizat giderlerinin, iş planı hazırlama danışmanlık giderlerinin belirtilen orandaki kısmı KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

Kimler Hibe Alır?

Hibeden yararlanmak için yeni girişimcilerin önce, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni almaları gerekiyor. Şuan eğitimler KOSGEB ve MUTSO işbirliğiyle düzenleniyor. Halen kuruluş aşamasında olan ve bu destekten yararlanmak üzere müşavirliğini yaptığımız onlarca yeni kurulan işletme bulunmaktadır. Bu sayede KOSGEB’den 30.000 TL hibe 70.000 TL kredi kullanma imkânına sahip olacaklardır. Böylece işlerini daha iyi ve sağlıklı kurmanın yolu da açılmış olacaktır. Çünkü birçok yeni işletme daha kuruluş aşamasında finansman zorluğundan dolayı işini tam anlamıyla açamamakta ya da çok fazla borçlanmaktadır. Bu durumda bir müddet sonra işletmenin ayakta kalmasını güçleştirmektedir. Bu sebeplerden dolayı KOSGEB’in yeni girişimcilere vermiş olduğu bu destek önem kazanmaktadır. 

Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi görerek sertifikasını alan yeni girişimciyi, hazırlayacağı iş planına yardımcı olarak, bulunduğumuz ildeki KOSGEB hizmet merkezine sunulmasını sağlıyoruz. Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kurulu iş planını onayladığı takdirde, girişimci 30 bin TL'yi alabiliyor. İşletme kurulduktan sonra gerekli işlemleri yerine getirenlere hibe veriliyor.30 a yakın yeni girişimcilerimize danışmanlık firması olarak iş planlarının oluşturulması, iş kurma süreçlerinin doğru yapılması, iş kurma sürecinde danışmanlık faaliyetleri, iş planlarının KOSGEB’e sunumunun gerçekleştirilmesi ile iş planının kuruldan geçmesinden sonra ki süreçte yapılması gerekenlerle ilgili danışmanlık faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yeni girişimci ile birlikte hazırlamış olduğumuz iş planları bir nevi yeni kurulan işletmenin yol haritası olmaktadır. Biz bu noktada iş planının doğru hazırlanmasını gerçek verilere dayandırılmasını önemsiyoruz. Çünkü işletme sahibi daha işin başında kendi hedeflerini koyarak nerde kar edebileceğini nerde ise zarar edeceğini önceden görmüş olabiliyor. Böylece işletme sahibi yeni kurduğu işinin başında planlarıyla birlikte daha hızlı başarılı olma imkânı bulabiliyor.   Mevcut işletmelerinde kendilerine bir yol haritası çizmeleri ve iş planı oluşturmaları aslında önemli bir gerekliliktir. Bu çalışma ile işletme hangi noktada olduğunu, bu yapı içinde nereye kadar gidebileceğini, zayıf ve güçlü yanlarını,  eksiklerini ve düzeltilmesi gerekli noktalarını daha rahat görebilmektedir. Ayrıca bu çalışmanın neticesinde gelecekte olmak istediği yeri ve hedeflerini de tespit edebilmektedir. Hedefleri koyarken ve planlama yaparken de gerçekçi verileri de önüne serebilmektedir. Bir diğer husus ise mevcut işletmelerle ilgili olan KOSGEB hibeleridir. KOSGEB mevcut firmalara da çeşitli destekler vermektedir.

Genel Destek Hibe Programı; Bu kalemde işletmeler 220.000 TL’ye kadar 3 yıl içinde hibe kullanma imkânına sahiptirler. Eğitim, personel, fuarlar, yurtdışı geziler, belgelendirme, analizler gibi 13 değişik konuda destekleri sürmektedir.

KOBİ Proje Desteği; İşletmelerin kurumsallaşmasına ve alt yapısının güçlendirilmesine yönelik olan bu hibede işletme ihtiyaçlarını belirleyerek proje haline getiriyor. KOSGEB tarafından uygun görülmesi halinde ise 150.000 TL ye kadar hibe alma şansına sahip olabiliyorlar.   
ARGE Proje Desteği; İşletmelerin yapacakları ARGE ve İnovatif çalışmalara yönelik destek paketidir. Gerçekten ARGE yapacak bir işletmenin ciddi anlamda desteklenmesi demektir. Buradaki destek hem makine teçhizat anlamında, personel anlamında ve diğer faaliyetler anlamında proje süresince sürekli destek anlamına gelmektedir. ARGE de ayrıca TÜBİTAK’ında ciddi destekleri göz ardı edilmemelidir. 

İş Birliği Güç Birliği Desteği; Burada ki oranlara bakıldığında 250.000 TL hibe 500.000 TL kredi verilmektedir. Şartı en az 5 işletmenin bir araya gelerek kuracakları yeni bir şirket ile birleşip yeni bir oluşum yapmaları ve bu oluşum sayesinde hepsinin fayda sağlaması için verilen bir destek paketidir. Örneğin birbirine yakın 5 tane pansiyonun birleşerek büyük bir otel haline gelip tek elden yönetilmesi ve pansiyon sahiplerinin oda sayısı oranında hisse sahibi olmaları ilimiz için düşünülmesi ve değerlendirilmesi gerekli huşulardan biri olabilir.

GEKA son dönem teşviklerini açıklamış durumdadır. Burada önemli olan nokta her projenin kendi içinde neyi ve nasıl desteklediğinin iyi tahlil edilmesi ve ona göre hareket edilmesidir. Ve bizim işletmemiz bundan nasıl yararlanabilir noktasında cevap aranmasıdır. Böylece bu cevapların ışığında bu hibelerden yararlanmak kolay olacaktır. GEKA bu çağrısında tarım işletmelerine ve dericilik sanayine teşvik vermeyi uygun görmüştür. Ancak alınan bilgilere göre Turizm sektörünü de sonbaharda çıkacağı ikinci çağrı paketinde destekleyeceği yönündedir.

AB fonlarından ve hibelerinden yaralanmakta önemli kalemlerdendir. Burada yine önemli olan gelen çağrıların kime hangi konuda nasıl destek sağlayacağıdır. Bu fonlardan daha çok Belediyeler, odalar, vakıflar, dernekler, kamu kurumları, kar gütmeyen STK’lar yararlanabilmektedir.

Her işletmenin mutlaka bir şeylerden yararlanabilme imkânı her zaman mevcuttur. Yeter ki doğru zamanda doğru yerde doğru işi yapalım” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 17:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercandemir3535@hotmail.com
Ercandemir3535@hotmail.com - 4 yıl Önce

İnşaat ilğili

SIRADAKİ HABER