İş yerlerini terketmeyecekler

Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YEAŞ) Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, alıcı firmanın iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, iş yerlerini terk etmeme kararı aldı.

İş yerlerini terketmeyecekler
Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına bağlı YEAŞ Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan işçiler, akşam saatlerinde özelleştirmeyle birlikte santral ve kömür işletmelerini alan firmanın, iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, iş yerlerinin önünde toplandı.

Saat 23.00 itibarıyla iş yerlerini işgal eden, içeriye giriş ve çıkışları kapatan işçiler, sabah saat 08.00’da yapacakları eyleme kadar iş yerlerini terk etmeme kararı aldı.

Santral önünde işçilere hitaben konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, 1 Aralık 2014 tarihiyle birlikte yeni bir sayfa açtıklarını ve Türkiye işçi sınıfı adına tarih yazacaklarını söyledi.

Alıcı firmanın, pazartesi günü santrali ve kömür ocaklarını devralabilmesi için gereken parayı yatırarak salı günü iş yerini teslim alacağına dair duyum aldıklarını ifade eden Erçelik, şöyle konuştu:

“Duyumu alır almaz hepinize mesaj çektik. Bundan sonra burada yatıyoruz ve burada kalıyoruz. Bizi çiğnemeden bu kapıdan giremeyecekler. Dediler ki grubu (santralde elektrik üretimini sağlayan ünite) devre dışı edin. Ürettiğimiz elektriği nereye gönderirlerse göndersinler, biz üretiyoruz ve biz kazanıyoruz. Bu kapıdan da dışarı çıkmıyoruz.”

İşçiler, basın açıklamasının ardından işyerlerine giderek iş yerlerinin terk etmeme eylemlerine başladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 01:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68