banner80

İşçi Partisi’nden Bir Öneri

İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı yaptığı basın açıklamasında, “Özelleştirmeye dur” demek için stratejik karar alacak ve uygulamaya koyacak geniş katılımlı bir komite oluşturulmasını önerisinde bulundu.

İşçi Partisi’nden Bir Öneri
 İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı, özelleştirme takvimi yaklaşılırken yaptığı basın açıklamasıyla özelleştirmeler iptal edilene kadar direnişe destek vereceklerini belirtti.

Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman Sahası’nın özelleştirilmesi için ön yeterlilik ve son teklif verme süresi olan 10 Nisan ile birlikte özelleştirme takvimi tekrar başlıyor. Ön yeterlilik ve son teklif verme süresi 24 Ocak iken çeşitli nedenlerle 10 Nisan’a ertelenen süreç öncesi bir basın açıklaması yapan İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı, özelleştirilmesi planlanan işletmelerin özelleştirilmesiyle yöre insanı, esnafı, köylüsü, işçisi durumdan olumsuz etkileneceğini belirtti.

Helvacı; “Yerel seçimleri geride bıraktık. Bu seçimler önce ülkemize daha sonra Yatağan’ımıza hayırlı olsun.

Şimdi önümüzdeki hedef Yatağanımız’a can veren ve ülkemizin bağımsızlığının bir teminatı olan termik santraller ve kömür sahalarının özelleştirilmesine karşı dik duruş sergilemek olmalıdır. Bu işletmeler için köylerinden, topraklarından ve anılarından ciddi anlamda ödün vermiş bir yöre halkı vardır. Söz konusu işletmeler özelleştirildiği takdirde Yatağan halkı esnafından köylüsüne, işçisinden çiftçisine olumsuz etkilenecektir.

Unutmayalım ki bu işletmeler kurulduğu yıldan beri Muğla vergi rekortmenleri sıralamasında en önlerde olmuştur. Bu durum ekonomik alanda zarar eden kuruluşlar arasında olmayıp tam tersine ülkemiz ekonomisine önemli oranda kâr sağladığının bilimsel bir ispatı niteliğindedir ve tabii ki enerji üretimi söz konusu olduğundan stratejik öneme sahiptir” dedi.

Özelleştirme sürecinin durdurulması için bir öneride bulunan Helvacı, konuyla ilgili olarak karar alacak ve uygulamaya koyacak geniş katılımlı bir komite oluşturulması önerisinde bulundu.

Helvacı; “Verdikleri onurlu mücadele ile Türkiye emek dünyası üzerinde umut verici bir etki yaratan işçilerimize verilen desteğin hat safhaya çıkarılması gereken günleri yaşıyoruz. Bütün halkımızın doğrudan veya dolaylı olarak ekmek kapısı olan bu işletmelerin özelleştirme ihalelerinin içinde bulunduğumuz nisan ayında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Sendikalarımız öncülüğünde yöremizde örgütlü olan siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve halkımızın destek vereceği “Özelleştirmeye dur” demek için stratejik karar alacak ve uygulamaya koyacak geniş katılımlı bir komite oluşturulmasını öneriyoruz” ifadesinde bulundu.

Özelleştirmenin Yatağan’dan başlayarak tüm ülke çapında durdurulması gerektiğini belirten Helvacı; “Bu gerçekler ışığında gelecek nesillere ve geçmişte ciddi özveride bulunmuş halkımıza karşı sorumluluğumuz gereği özelleştirmelerin yöremizden başlayarak tüm ülke çapında durdurulması zorunludur.

İşçi Partisi olarak ilk günden itibaren emekçi arkadaşlarımızın yanında olduk. Özelleştirmeler tamamen durduruluncaya kadar da birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68