İşçiler 585 gündür direniyor

Muğla’da, TüvTürk Taşıt Muayene İstasyonunda, işten çıkarılan sendika üyesi işçilerin sendikal hakları için direnişleri, 585 gündür devam ediyor.

İşçiler 585 gündür direniyor

Sendika üyesi oldukları için işten çıkarıldıklarını belirten işçiler, direnişlerinin DİSK Nakliyat İş öncülüğünde devam ettiğini söylediler.
Mahkeme sürecinin bir türlü sonuçlanmadığını anlatan Zeki Çerçi, “Sendikamız yetki davası Urfa’da görülüp gereksiz sebeplerle habire erteleniyor. Şu anki durumda bilirkişi atandı. Beklemedeyiz. Bizim dosyalarda istinafta olup hala bir çözüme, sonuca ulaşılamadı. Sadece usulden bozma kararlarla bordrolarımız Muğla’daki yerel mahkemelerle eksiğimiz tamamlanıp tekrar istinafa gönderiliyor. Halbuki sendikamızın Avukatı Tacettin Çolak'ın dediği gibi bir iş mahkemesi 4 ay içerisinde iş hukuku mahkemelerinin sonuçlanması gerektiğini dile getiriyor.” diye konuştu.
Çerçi, direnişe, direnmeye devam ettiklerini dile getiren, “Sendikamız İstanbul, Bursa vs. işlettiği istasyonlarda yetkili ve sendikalıdır. Ocak ayından beri görüşmelerle sendika sözleşmeleri yenilenecek. 2019 Mayıs ayında Bursa Tüvsüd çalışanları yüzde 35 zamlarla imzalar atıldı. Biz, ‘TüvTürk bize, işçisine, emekçisine sahip çıkacak’ diye düşünmüştük. Oysaki taşeron dünyası kanunları diyelim. TüvTürk Genel Müdürü Kemal Ören’den, ‘Sizi şuan işe alamam. Alt işletici patronlarla bende karşı karşıya kalırım’ diye cevap aldık. Biz buna rağmen her ne olursa olsun direnişe devam ediyoruz.” diye konuştu.
“SİLAHLI TEHDİTLE E-DEVLET ŞİFREMİZ İSTENDİ” İDDİASI
Kendisinin 10 yıllık emeği olduğunu vurgulayan Çerçi, şunları kaydetti:
“Sultan Türk’ün Emek Burcu Karaova’nın 10’ar yıllık ve diğer arkadaşlarımızın da emekleri var. Baskı ve silahlı tehditle e-devlet şifrelerimizi isteyen kişi ve kişiler hakkında suç duyuruları davamızda devam ediyor. Sadece bu tür davalar çok geç sürüyor. Sözde sendikalı olmak anayasal hak deniliyor. Bakanlık, sendika yetki başlangıcını onaylıyor ama Türkiye’de birçok yerde Şanlıurfa TüvTürk, Eskişehir Reysaş, Kastamonu Reysaş, Karabük Reysaş, Bartın Reysaş, Kütahya, Uşak, Muğla TüvTürk direnişlerimiz devam ediyor.”
Çerçi, 585. gündür direnişlerine her öğün yemek desteği veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e ve aşevi personeline teşekkür ederek, “Ayrıca, sendikamız Disk Nakliyat İş ve sınıf dayanışmasında olan sendikalara ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz. Türkiye’nin gündeminde olan korona virüs salgını varken çalışan teknisyen kardeşlerimizin şuanda önlemleri alınmadığı kanısındayım çünkü her bir araca muayene için içeri alındığında ne bir eldiven nede bir maske ve ayrıca araçlarda temas edilen iç dizaynında direksiyonda ne kılıf vites topuzu gibi birebir temas olan yerlerde hiçbir önlem alınmamıştır, yetkili kişileri bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. İsteriz ki bakanlıklarımızın Araç Muayene İstasyonlarını da kapatılmasını talep ediyoruz bu göz ardı edilecek bir vaka konusu değildir. İstanbul Bursa ve Trakya bölgesinde sendikamızın çağrıları üzerine bu önlemler alınmış durumdadır. Ama bu önlemler kapitalist düşünce nedeniyle şuanda muayenelerimiz devam etmektedir. ‘Yaşasın Disk Nakliyat İş, Yaşasın Muğla TüvTürk Direnişi, Yaşasın Sınıf Dayanışması’ diyoruz.” diye ifade etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68