İşçiler Başbakan ile tekrar görüşme talep ettiler

Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubeler, 6 Ağustos’ta Muğla’ya gelecek olan Başbakan ile görüşme talebinde bulundular.

İşçiler Başbakan ile tekrar görüşme talep ettiler
 Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Muğla’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 30 Kasım 2013 tarihinde özelleştirmelerin iptal edilmesi için görüşen Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şube başkanları, Başbakan ile yapılan görüşmede, Erdoğan’a, termik santraller ve kömür ocaklarının yöreye ve ülkeye sağladığı katkılardan ve kâr elde eden bu kurumun özelleştirilmesi durumunda hem ülke ekonomisinin, hem de burada çalışan işçilerin mağdur olacağını iletmişti.

Başbakan Erdoğan ise, devletin ekonomik hayattan çekilmesi yönünde politikalar uyguladıklarını, Yatağan ve Milas'taki mevcut durumu değerlendirdiklerini, alınan karardan vazgeçmenin şu aşamada mümkün olmadığını, ancak yeterli teklif gelmediği takdirde, yeterlilik ile ilgili sorun çıktığında ya da değerinde teklif gelmediğinde, ancak ihalenin iptal edilebileceğini böyle durum olduğunda imza atmayıp ihaleyi erteleyebileceklerini belirtmişti.

Bu görüşmenin geçen zaman içerisinde Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirme ihalesi yapıldı ve Rekabet Kurulu da Yatağan Termik Santrali'nin teklif sahiplerine devrinde sakınca bulunmadığını açıkladı.

Kendilerine iletilmesi yönünde sendikalara ulaşan beklentiler doğrultusunda ortaya çıkan bir düşüncenin devamında Başbakan ile görüşme kararı aldıklarını ifade eden Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, görüşme taleplerinin Başbakanlığa gönderildiğini söyledi.

Sendikalar tarafından ortaklaşa gönderilen talepte; “06 Ağustos 2014 Çarşamba günü Muğla’ya geleceğinizi öğrenmiş bulunmaktayız. Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocaklarında çalışan işçi arkadaşlarımız adına şahsınızla bir görüşme yapmak istiyoruz. Bilgilerinize arz ederiz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68